Finans

Yatırımcıya ‘Enayi’ dedi, payları yüzde 8 bin arttı

Michael Burry ve Ryan Cohen üzere büyük finansal isimlerin GameStop’tan pay alması ve büyük şirketlerin oyun konsollarının piyasaya sürülmesiyle kademeli olarak artan şirketin payları, ünlü forum Reddit’in borsa tartışılan kısmı WallstreetBets’de kullanıcılar tarafından ilgi gördükten sonra yüzde bin 200 arttı. Citron Research isimli şirketin yönetici ortağı Andrew Left’in GameStop’a yatırım yapacaklara ‘enayi’ demesi de fiyatlardaki yükselişi hızlandırdı. İşte GameStop’un borsadaki yükselişinin öyküsü…

Covid-19 sebebiyle insanların meskenlerde karantinada kalmasıyla görüntü oyun bölümü 2020 yılında öteki yıllara nazaran daha fazla büyüdü. Görüntü oyun pazarının her geçen gün büyümesiyle, oyun konsolları satışları artarken bölümün borsadaki hacmi de gitgide büyüyor.

Görüntü oyun pazarının oyuncularından ABD’de Dallas merkezli görüntü oyun satıcısı GameStop paylarında ise son periyotta kayda paha bir artış görülüyor. 2019 yılında 16 dolardan 4 dolara düşerek tabanını gören ve yaklaşık 1,5 yıl bu düzeylerde seyreden şirketin paylarında Ağustos ayının ortalarından itibaren büyük bir artış görülüyor.

2020’nin sonlarından itibaren kademeli olarak yavaş yavaş artan şirketin payları bir hafta içerisinde 30 dolardan 340 dolara yükselerek yüzde bin 200 arttı. Şirketin payları ağustos ayından bu yana ise yüzde 8 bin artmış oldu. İşte Elon Musk’ın “Gamestonk!!” (oyun karı) halinde twit attığı, Beyaz Saray’ın yakından izlediği GameStop’un yükselişinin kıssası…

2019 YILINDA TABANI GÖRDÜ

ABD’li görüntü oyun ve oyun eserleri satıcısı GameStop’un payları, 2019’un başlarında 16 dolardan 4 dolara gerileyerek kendi tabanını gördü. Şirket bu süreçte corona virüs salgının da tesiriyle 450 mağazasını kapatmayı planlamıştı.

BÜYÜK İSİMLER PAYLARINI ALDI

Yaklaşık 1,5 yıl boyunca 4-5 dolar düzeylerinde seyreden GameStop payları, birinci olarak 2020’nin ortalarında kademeli olarak artmaya başladı. Teknoloji dünyasındaki gelişmelerle birlikte, Sony PlayStation ve Microsoft Xbox’ın yeni modellerinin piyasaya çıkmasıyla birlikte oyun şirketlerinin paylarındaki artıştan ufak da olsa nasibini alan GameStop’un paylarının dönüm noktası Michael Burry ve Ryan Cohen üzere büyük finansal isimlerin şirket paylarını aldığını açıklamasıyla başladı.

20 OCAK DÖNÜM NOKTASI OLDU

Kademeli olarak artarak 2020 yılını 30 dolar düzeylerinde kapatan GameStop, 2020 yılında yüzde 500 artış kaydetmiş oldu.

Ocak ayına da tıpkı seyirde başlayan GameStop payları, 20 Ocak tarihine kadar 35 dolar düzeylerinde seyrederken bu tarihten itibaren şirket payları ‘anormal’ seviyede artmaya başladı.

BİR HAFTADA YÜZDE BİN 200 ARTTI

20 Ocak tarihinde 35 dolardan seyreden şirket payları, 26 Ocak’ta 140 dolar, 27 Ocak tarihinde ise 325 dolar düzeylerine çıkarak rekor bir artış kaydetti. Bir haftada yüzde bin 200 artış görülen şirket payları, altı ay içerisinde yüzde 8 bin artmış oldu.

ANA SEBEP REDDİT

Şirket paylarının yaklaşık altı ay içerisinde yüzde 8 bin artması sonrası bütün gözler oyun satıcısı GameStop’a döndü. Tesla ve Space X CEO’su Elon Musk’ın hakkında “Gamestonk!! ” (Oyun karı) biçiminde twit attığı GameStop paylarının altı ay üzere kısa bir mühlet içerisinde yaklaşık 70 kat artmasının nedeni ise ortaya çıktı.

Yaklaşık 2 milyon faal kullanıcısı olan ünlü forum sitesi Reddit’in borsa konuşulduğu platformu WallStreetBets’de şirket hakkında alım konuşmaları yapılmaya başlandı. Forum üyelerinin birçoğunun şirket paylarının alınmasını teşvik etmesiyle ve 20 Ocak tarihiyle birlikte bu bireylerin sayısının yüzleri bulmasıyla birlikte şirketin paylarının fiyatının bu derece arttığı belirtildi.

YATIRIMCIYA ‘ENAYİ’ DENMESİ TESİRLİ OLDU

2 milyon üyesi bulunan Reddit’in borsa kısmı WallStreetBets’deki ‘kollektif borsa yaklaşımı’ tutumunun şirket paylarındaki artışı tetiklediği belirtilirken paylarda Citron Research isimli şirketin yönetici ortağı olan Andrew Left’in GameStop’a yatırım yapacaklara ‘enayi’ demesi üzerine daha da patlama olduğu belirtiliyor.

Payları satın alanların “şirketin iş modelini bilmeyen kumarbazlar” olduğunu belirten ve hususla ilgili yedi dakikalık bir görüntü paylaşan Andrew Left, neden payların çökmesini beklediğini açıklarken, WallStreetBets kullanıcıları görüntü sonrası Left’e reaksiyon gösterdi. Andrew Left de hesabını yorumlara kapattı.

Left’in kelamları sonrası Reddit kullanıcıları, birlik olarak şirket paylarına atak etti.

REDDİT’İN GÜCÜNÜ GÖSTERMEK İÇİN ALDILAR

ABD’li borsa uzmanları tarafından da incelenen şirket paylarıyla ilgili kıymetli görüşlerden birisi de, yatırımcısının GameStop’a inanmaması.

Uzmanlar ayrıyeten, şirket paylarını satın alanların fizikî görüntü satış oranlarıyla ilgilenmediğini daha çok al-satçı olarak tabir edilen bireyler olduğunu ve Reddit’in tesirini insanlara göstermek için satın aldıklarını belirtiyor.

MAKSAT 5 BİN DOLAR

Borsa uzmanları şirketin paylarının yakın vakitte düşmeye başlayacağını belirtirken WallStreetBets’teki kullanıcılar artık de analistleri yanlış çıkarmak için yeni bir kollektif kurmuş durumdalar.

Şirketin artışı son hız devam ederken Elon Musk da GameStop hakkında “Gamestonk!!” (oyun karı) halinde paylaşımda bulunarak artışa dikkat çekti.

Akın Murteza / NTV

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: