Oyun

Yeni Hitman Üçlemesinin En Âlâ 5 Kısmı

Yeni Hitman üçlemesi, yani öteki ismiyle “Suikast Dünyası” onlarca farklı amaç ve lokasyona konut sahipliği yapıyor. Elbette üçlemenin her kısmı birebir kalitede, birebir zenginlikte değil; bunlar ortasında bariz biçimde oburlarının ortasından sıyrılanlar var.

Biz de sizin için üçlemenin (bizce) en uygun beş haritasını listeledik ve bunları neyin özel yaptığı konusunda yorumlarımızı da eksik etmedik.

5) Show Stopper – Paris

World of Assasination serisinin birinci kısmı Paris’te lüks bir malikanede geçen bir moda gösterisini bahis alıyordu. Bence bu kısmın özel olmasının nedenlerinden biri de hem yapımcıların hem de oyuncuların yenilenen Hitman dizaynını birinci sefer görüyor olmalarından kaynaklanıyor.

Bu kısımda benzerlerine oranla daha fazla suikast seçeneği var ve zorluk düzeyi de Hitman 2 ve 3’e nazaran bir tık daha yüksek. Malikanenin uzun ve ayrıntılı koridorlarında çok sayıda olay tıpkı anda oluyor ve yalnızca görsel lisanıyla bile oyuncunun dikkatini çekebilecek çok sayıda eşya, dekor ve karakter var. Showstopper özel bir kısım, zira IO Interactive’in bu kısmı yaparken imal kahırlarına takılmadan ellerinden gelenin en düzgününü yaptıklarını hissediyorsunuz.

4) Death in the Family- Dartmoor

Birinci oynayışınızda dedektifin yerine geçince bu kısmın epey çizgisel olduğunu düşünebilirsiniz fakat durum katiyen bu türlü değil. Cinayet romanlarını aratmayacak bu kısımda çok sayıda saklı kapı, eş vakitli olay ve farklı gizemler var. Bu kısmı farklı rollerde tekraren bitirmeye çalıştım ve her kezinde zamanlamama bağlı olarak daha evvel görmediğim küçük ayrıntılarla karşılaştım.

Bunların hiçbiri olmasaydı bile Knives Out sinemasına bayılan bir oyuncu olarak 47 numara olarak cinayeti çözmeye çalışmak ziyadesiyle eğlenceliydi. Dartmoor yaratıcı dizaynla Hitman üzere belli bir konsepti olan bir yapıtın bile ne halde evrilebildiğini gözler önüne seriyor.

3) The Finish Line – Miami

İtiraf etmem gerekiyor ki Hitman 2’nin Miami kısmı The Finish Line, sıralamayı ben değil de bir diğeri yapsaydı tahminen de çok daha gerilerde olurdu. Serinin ikinci oyununa ilişkin birinci gerçek kısım olduğu için olsa gerek, alanlar epey büyük olsa da 47 numaranın yaratıcı cinayetler işlemesi için çok sayıda fırsat da mümkün.

Miami kısmı amaçları ikiye ayırmasına karşın, birebir vakitte ikisinin de tek bir hikayede tıpkı anda yer almasını ve neden sonuç ilgisinin mantıklı bir halde sunulmasını da sağlıyor. Benim aklımı alan ayrıntı ise amaçlardan Sierra Knox’u yarış pistinde haklayabiliyor oluşumuz oldu. Yalnızca yarış esnasında yapılacak cinayetler için bile 6 farklı yol bulmuştum. Eminim ki bugün oyunu bir kere daha açsam çok daha mert metotlara de denk gelebilirim.

2) Apex Predator

Apex Predator’den incelememde de uzun uzadıya bahsettim. Bu kısmın bir numara olmamasının tek nedeni öykü ögelerinin azaltılıp bütün kısmın bir av mantığı üzerine olması.

Apex Predator’deki sahne, yani Berlin gece kulübü o kadar akılda kalıcı değil. Dış yerlerin da sakinliğinin bunda hissesi var elbette. Bu kısmı özel kılan ana öge nitekim de 47 Numaranın ne kadar da fecî bir vefat makinası olduğunu hissettiriyor oluşu. 47, gerisi gerisine Providence’ın en âlâ katilleriyle karşı karşıya geliyor. Avın ve Avcının her saniye değiştiği bu ortamda üstünlük sağlayabilmek önemli bir tatmin hissi yaratıyor.

1) World of Tomorrow – Italya

World of Tomorrow kısmı serinin en büyük kısımlarından biri olmakla birlikte, tıpkı vakitte IO interactive’deki yaratıcı beyinlerin her kesimi saat üzere işleyen bir hikaye örgüsünü nasıl sarabildiklerinin en büyük delili. Sapienza muazzam büyüklükte bir harita ve neredeyse boşa harcanmış, anlamsızca bırakılan tek bir kısım bile yok. Ben bu kısmı oynarken 8 farklı kıssa vazifesi keşfetmiştim ve eminim ki atladığım en az 1-2 tane daha vardır. Görkemli Italya sokaklarının yanı sıra, yeniden bilinmeyen bir düşman üssü ve çokça yaratıcı cinayet seçeneği World of Tomorrow’u yalnızca bu üçleme için değil, bütün Hitman oyunları ortasındaki tartışmasız en âlâ Hitman kısmı yapıyor.

Olur da Hitman hakkında bilgi sahibi olmak yahut en azından seriyi oynamış kadar olmak isteyen bir oyuncuya denk gelirsem, tek yapmam gereken onunla bu kısmı oynamak olacak. Abartmadan söyleyebilirim ki Hitman 1 yalnızca bu kısımla çıksaydı bile oyuna vereceğim not hayli yüksek olurdu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: