Ekonomi

Yeni yıl artırımları enflasyonu hızlandıracak!

Elektrik fiyatlarına yaklaşık yüzde 6, doğalgazın fiyatına yüzde 1, köprü geçiş fiyatlarına ise yüzde 26 artırım yapılırken, bu artırımların tüketici enflasyonuna ocak itibariyle 20-25 baz puan yükseltici tesiri olması bekleniyor.

Reuters tarafından yapılan hesaplamalara nazaran 20-25 baz puanlık enflasyon tesirinin büyük kısmı elektrik tarafından gelirken, tesirin tamamının ocak ayında enflasyona yansımasının bekleniyor.

TÜFE içinde elektriğin yüzde 2.86 hissesi olduğu göz önüne alındığında, bu kanaldan enflasyona tamamı ocak ayında olmak üzere 17 baz puan civarında direkt katkı bekleniyor.

Doğalgaz iletimi yapan BOTAŞ da özgür tüketiciler ile konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatını, aralıkta geçerli olan tarifeye nazaran yüzde 1 artırdı.

TÜFE içinde doğalgazın hissesi yüzde 1.81 düzeyinde bu kanaldan enflasyona tamamı ocak ayında olmak üzere 2 baz puan civarında direkt katkı bekleniyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) de kendisi tarafından işletilen İstanbul Boğazı köprülerindeki geçiş fiyatını yaklaşık yüzde 26 artırarak 10.5 liradan 13.5 liraya yükseltti.

TÜFE içinde köprü ve otoyolların hissesi epey düşük. Bu kanaldan enflasyona 4 baz puan civarında direkt katkı bekleniyor.

Enflasyon kasımda beklentilerin üzerinde yüzde 2.3 artarken, yıllık bazda yüzde 14.03 oldu.

diken.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: