Ekonomi

YOLUNUZ YOL DEĞİL ! BITCOIN !

Bitcoin’in inanılmaz yükselişi devam ediyor. Biz de tarihî sorumluluğumuzun gereği olarak vatandaşımızı uyaralım. YOLUNUZ YOL DEĞİL !

Öncelikle piyasada kaç bitcoin var ve bu tüm bitcoinlerin yüzde kaçına tekabül ediyor ? Bu sorunun karşılığını, şu siteden, gerçek vakitli takip edebilirsiniz.

btc1

Demek ki, bitcoinlerin %88.5’i gün yüzüne çıkmış.   Mevcut teknolojinin değişmediği varsayımında 2140 yılında son bitcoin de ortaya çıkarılacağı söyleniyor. Öğrencilerime şu biçimde anlatıyorum. Denizin içindeki boncukları bulmak üzere düşünün bitcoin elde etmeyi.  Sizler , harika makinelere sahip değilseniz ve bir bilgisayar çiftliğiniz yoksa bu bitcoinleri bulamazsınız. Sonuç olarak, insanların çoğo bitcoin’in üretiminden çok bitcoin’in alım kısımda yer alıyor. Demek ki, siz ALICISINIZ.

Pekala kim de ne kadar bitcoin var ? Bu sorunun yanıtını, şu siteden, gerçek vakitli takip edebilirsiniz.

btc3

Çok net değil mi? Az sayıda insan, bitcoin’in birçoklarına sahip görünüyorlar. Milyonlarca insanın sahip olduğu Bitcoin’in bedeli 1 $’ı geçmiyor.

btc4

Bu durumu üstteki grafik hoş bir biçimde görselleştiriyor. Tüm bitcoin’in %96.53’ü yalnızca %4’lük küçük bir azınlığın elinde tutuluyor. Sizler de (Ben de dahilim), bitcoin’in %3.47’sine sahip %95.89’luk çılgın çoğunluğuz.

Gelelim bitcoin efe’nin fiyat hareketlerine. Şu siteden takip edebilirsiniz.

btc5

2018 yılında 1.000$ bedelinden 18.000$ düzeyine kadar yükselmiş ve bir düzeltme görmüş. Sonuç olarak, size anlatıldığı üzere durmadan artan bir varlık değil. İki akademisyen 2018 yılındaki bu artışın, bir öteki dijital para üzerinden yapılan bir manipülasyon sonucu oluştuğunu argüman etmişlerdir. Makale şurada.

btc6

Bu dijital para, bir stablecoin olan Tether’dır. Tether size şunu der, benim bir ünitemin kıymeti her vakit 1 dolardır. 1 Tether al 1 dolar, 1 Tether sat 1 dolar. Müelliflere nazaran; Tether tayfası, dolar almadan Tether yaratıp, bu tether lar ile piyasadan yüklü ölçüde bitcoin almıştır. New york başsavcılığı hali hazırda, şirketin kasasında yaratılan Tether kadar dolar olmadığı argümanıyla dava yürütmektedir. Ne ala memleket.

btc8

Esasen, Tether’in şeffaflık sayfası kusur veriyor. https://wallet.tether.to/transparency

Tether’ın yan şirketi bitfinex’in dünyanın en fazla bitcoin’e sahip adreslerinden birisi olması sizi şaşırtmasın.Şurada.

btc9

Bedelli arkadaşlar, blockchain teknolojisinin, adem-i merkeziyetçi yapısının her vakit yanındayım.  İnsanlığa kazandıracağı çok hoş yenilikler olduğunu düşünüyorum. Ancak bir blockchain projesi olan bitcoin’in fiyat hareketinin gerçeklikten uzak olduğu ve düzeltme geleceğini düşünüyorum. Umarım ben yanılırım ve sizler ömür uzunluğu kazanırsınız.

Not: Hakikaten bitcoin sahibi misiniz? Bunu daha sonra tartışalım.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: