Finans

Yüksek faizin ekmeğini yiyen ‘Akbaba Fonlar’ geliyor

Yabancı yatırımcı iktisat idaresinin değişimi ile birlikte 2020 yılı Kasım ayından sonra TL’ye utangaç bir dönüş yaptı. Gelişmekte olan piyasalar son üç ayda 110 milyar dolar para girişi ile 2017 yazından beri en yeterli devrini geçirirken, Türk tahvil ve pay senedi piyasaları bu girişlerden yalnızca yüzde 4 (4.7 milyar dolar) hisse alabildi.

Yabancı yatırımcıların iktisat ve hukuk alanlarında ıslahat telaffuzlarına güvendiklerini, lakin tüm bunların altının boş çıktığının anlaşıldığını söz eden ekonomist Uğur Gürses Türkiye’ye, kısa ve uzun vadeli sermaye kazandıran gerçek yatırımcıların değil, yüksek faizin ekmeğini yiyen ‘akbaba fonların’ geldiğine dikkat çekti.

Bu fonların ne siyasete ne de ekonomik görünüme baktığını; tek gayelerinin TL’nin yüksek faiz getirisinden yararlanıp kâr elde ederek kısa müddette kendi para ünitelerine dönmek olduğunu belirten Gürses, kasım ayından bu yana ‘carry trade’ yoluyla 6-7 milyar dolar, swap yoluyla 10 milyar dolar para girişi olduğunu söyledi.

Sermaye hareketlerinin girişi değil, çıkışı gösterdiğini belirten Gürses, “Trilyon dolarlarca mali genişlemenin olduğu bu periyotta Türkiye’ye para gelmiyor tersine para çıkıyor” dedi.

Gürses, şöyle devam etti: “Yanlış siyasetlerden vazgeçerek daha prestijli bir iktisat takımı ile lakin kanamayı durdurabilirler, gidişatı durdurabilecek bir atılım görmüyorum. İktisat siyasetleri bir politik iradenin sonucu ve bu her şeyi belirleyen bir irade. Hukuk ve demokratik bedellerden uzaklaşılarak giderek otokratik bir rejim halini aldı. İktisatla birlikte siyasetin de olağanlaşması gerekiyor.”

‘Para akıtacak’ bir öykü yok

Yurtiçi yerleşiklerin kasımdan bu yana kur tesirinden arındırılmış 10 milyar dolara yakın altın ve döviz alımı yaptıklarına dikkat çeken Ekonomist Uğur Gürses, son haftalarda yavaşlamış olsa da yurtiçi yerleşkilerin hala döviz almaya devam ettiğini lisana getirdi. Gürses, şu yorumu yaptı, “MB faiz artırmış olmasına ve şahin bir duruş fotoğrafı ortaya koymasına karşın yerleşikler döviz almaya devam ediyor. Vatandaş kendi parasına güvenmiyor. Nizamlı ve yüksek fiyatlarda bir sermaye girişi görebilseydik ‘para akıyor, bir kıssa var’ diyebilirdik lakin şu an bu türlü bir kıssa yok.”

Mehtap Özcan Ertürk/Sözcü

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: