Ekonomi

Yükselen Pazarlar 2021 Gerçeğiyle Yüzleşirken Değerlemelere Dikkat

Gelişmekte olan piyasalardaki fiyat düzeylerinin temel yerden değerli ölçüde farklı olduğu bir yıla başladık.

Yükselen Covid-19 olay sayıları ve gelişmekte olan iktisatların en büyüğündeki sistemsiz toparlanma oranları, mevcut düzeylerin pay senetleri, tahviller ve para ünitelerinin gelebilecekleri yer olduğuna dair rahatsız edici bir kaygı yaratıyor. Dolar düşerken yükselen ülke para üniteleri Pazartesi günü erken saatlerde rekor düzeye yükseldi. MSCI Inc’in gelişmekte olan piyasa pay senedi göstergesinin nispî güç endeksi 70’in üzerinde ve bu da piyasanın çok alım bölgesinde olduğunu göstermekte. Lokal para cinsinden borçların ortalama getirisi, Mayıs ayında ulaşılan tüm vakitlerin en düşük düzeyi olan %3,46’ya nazaran 20 baz puandan az yukarda.

Virüsün büyümeyi engellemesi mümkün olsa da, önümüzdeki 12 ay için analist varsayımlarına dayanan gelişmekte olan piyasa pay senetlerinin harmanlanmış fiyat-kazanç oranı, Bloomberg tarafından 2005’ten itibaren derlenen bilgilerde rekor seviyede yüksek olan 15,4 civarında.

Merkez bankası teşvik uğraşları ve aşı uygulamaları ile birçok yatırımcı rallinin daha da ilerlemesi gerektiğinden emin. Bloomberg anketine nazaran, gelişmekte olan piyasa ekonomileri, dördüncü çeyrekte ortalama %2,2’lik bir büyüme oranı açıklayacak, fakat birçoğu aşılama programlarının aktifliğini kilit bir itici güç olarak görüyor. Dünya Bankası’nın “Küresel Ekonomik Beklentiler” raporu, toparlanmanın suratına ait daha fazla ipucu sağlayacak.

Londra’daki ING Groep NV’de bir strateji uzmanı olan Trieu Pham, “Piyasalar doğal olarak ileriye dönüktür, bu nedenle birçok ülkede hala kısıtlamaların olduğu karanlık kışa karşın güçlü bir ralli gördük. 2021’in başlarında Covid-19 sorununa bir sayfa çevireceğimizi düşünüyor ve büyük merkez bankalarının güvercin kalmasını umarak yapan olmaya devam ediyoruz” dedi.

Gelişmekte olan ülke pay senetleri 2020 yılını 13 yılın en yüksek düzeyinde tamamlarken, para üniteleri 2018 rekoruna yaklaştı. Yatırımcıların dünya çapında 17 trilyon dolardan fazla negatif getirili borca ​​bakmasıyla, mahallî para ünitesi tahvilleri on yıldan fazla bir müddettir en uygun çeyreği yaşadı.

Bu tekrar de piyasaları tetikte tutmaya yetecek kadar olayların olmadığı manasına gelmiyor. New York Menkul Değerler Borsası, ABD’nin bir idari buyruğuna uymak için Çin’in en büyük üç telekom şirketini listeden çıkaracağını açıklamasının akabinde piyasalar sert bir dalga ile karşı karşıya kalabilir. Bloomberg Intelligence’a nazaran, CNOOC Ltd. de dâhil olmak üzere Çin petrol devleri ABD’de listeden çıkarma sırasında bir sonraki olabilir.

Gürcistan Senatosu’nun Salı günkü ikinci cins seçimleri de risk varlıklarına yönelik hassaslığı etkileyebilir.  Birebir gün Körfez İşbirliği Kurulu doruğu, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın Katar ile ticaret, seyahat ve diplomatik bağlarını koparmasıyla 2017 ortalarında patlak veren krizin tahlilinde muhtemel bir adım olarak görülüyor.

Bu haftaki bir yığın ekonomik bilgi ortasında, Türkiye’nin yılsonu enflasyon oranı Pazartesi günü odak noktasındaydı zira Vali Naci Agbal’ın 2021’nin ilerleyen aylarına kadar krediye erişimi kısıtlı tutmaktan öteki devası kalmadı.

Enflasyon Dataları

Türkiye’nin yılsonu enflasyon oranı varsayımların üzerine çıktı. Tüketici fiyatları Aralık ayında, yıllık %14,6 arttı. Bu ayrıyeten, merkez bankasının %12,1’lik revize edilmiş Ekim kestiriminden daha yüksek ve %5’lik maksadın neredeyse üç katı. Lira, Aralık ayında Şili pezosunun akabinde gelişmekte olan piyasalarda en çok kazanan oldu ve geçen yıl dolar karşısındaki kaybını %19’a düşürdü. Lider Ağbal, fiyatları denetim altında tutmak için gerektiğinde politikayı sıkılaştırma kelamı verdikten sonra prestijini artırarak geçen ayın sonlarında yüksek bir faiz artırımı yaptı.

Polonya’da Aralık ayı enflasyonu ön verisi muhtemelen bir yavaşlamayı yansıtacak. Ukrayna’da Aralık ayı tüketici fiyatları, ay için daha yüksek bir okuma gösterebilir. Kolombiya’nın Aralık ayı enflasyon verisi, fiyat artışının bastırılmış olduğunu göstermesi olası. Ülkenin pesosu 2020’de düşerken, Bloomberg tarafından takip edilen altı Latin Amerika para ünitesi ortasında hala en güzel ikinci performansı sergiledi. Asya’nın birçok için Aralık ayı enflasyon verisi de bu hafta açıklanacak.

PMI Bültenleri

Asya’nın Pazartesi günü erken saatlerde açıklanan imalat PMI’ları güçlüydü. Çin hariç kolay ortalama yarım puan arttı. Bu, Güney Kore’de artan kilitleme tedbirlerine ve Çin PMI’larındaki zayıflığa karşın gerçekleşti.

Başka olarak yayınlanan Caixin imalat PMI anketi, ekonomistlerin varsayımlarının 1,7 puan altına düştü. Çin’in Caixin hizmetleri PMI, Çarşamba günü yayınlandığında hafif bir artış göstereceği varsayım ediliyor. Hindistan’ın hizmet PMI’ları Çarşamba günü açıklanacak. Rupi, ikinci yarıda en makus performans gösteren bölgesel para ünitelerinden biriydi, lakin tekrar de yaklaşık %3 kazandı. Macaristan’ın satın alma yöneticileri endeksi Aralık ayında 51.1’e düştü. Polonya’nın PMI Kasım’da 50,8’den 51,7’ye yükselirken, Çek Cumhuriyeti 53,9’dan 57’ye çıktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: