Haber

Yunanistan açıklarında mülteci botu battı: En az 4 ölü


Yunanistan açıklarında mülteci botu battı: En az 4 ölü

Yunanistan’da bir hafta içinde ikinci kez mültecileri taşıyan bot battı. Yunanistan Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, Girit Adası ile Mora Yarımadası arasında yer alan Antikythera Adası’nın kuzeyinde mültecileri taşıyan botun batması sonucu en az 4 kişinin hayatını kaybettiği aktarılırken, yaklaşık 90 kişinin ise ekipler tarafından kurtarıldığı ifade edildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) Yunanistan Temsilcisinin Yardımcısı Adriano Silvestri yaptığı açıklamada, söz konusu facianın insanların güvenlik arayışı içinde tehlikeli yolculuklara çıkmaya devam ettiğinin acı bir hatırlatıcısı olduğuna dikkat çekerek, “İnsanların kaçakçılara başvurmasını engelleyebilecek düzenli ve güvenli yolların oluşturulması da dahil olmak üzere, bu tür trajik ölümler önlenebilir” denildi.

DÜN DE BİR MÜLTECİ BOTU BATMIŞ, 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİİ

Yunanistan’ın Santorini ve Folegandros adaları yakınlarında çoğunluğunu Iraklı ve Suriyeli mültecilerin oluşturduğu botun batması sonucu 1 kişi boğularak can vermiş, Yunanistan Sahil Güvenlik ekipleri 12 kişiyi kurtarmıştı. Kaybolduğu düşünülen 32 ila 50 mülteci için de arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtilmişti.

UNHCR ise, Santorini ve Folegandros adaları yakınlarındaki faciayı bu yılın en kötüsü olarak nitelendirdi.
UNHCR, bu yıl 2 bin 500’den fazla kişinin Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken denizlerde hayatını kaybettiğini veya kaybolduğunu tahmin ediyor.

 

Kaynak: İHA

Source link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu