Haber

Zelenski’den yeni açıklama: Bu cinayet, kasıtlı cinayet

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, pazar akşamı yayımladığı video mesajında, “Hava savunmamızın bugün Ohmatdet (hastanesi) üzerinde düşürdüğü füzeyi, silahsız insanların bombalanmasını affetmeyeceğiz. Altyapımızın yıkımını affetmeyeceğiz. Ve Tanrı da affetmeyecek. Bugün değil. Yarın değil. Asla.” diye konuştu.

“BU CİNAYET, KASITLI CİNAYET”

Rusya’nın sadece askeri savunma sanayi işletmelerinin bombalandığıyla ilgili açıklamalarının “kasıtlı bir cinayet olduğunu” kaydeden Zelenski, bu işletmelerin çoğunun on yıllar önce, Sovyetler Birliği döneminde, şehirlerin tam ortasında inşa edildiğini belirtti. Zelenski, “Oralarda binlerce insan çalışıyor. Yüz binlerce kişi yakınlarda yaşıyor. Bu cinayet. Kasıtlı cinayet.” ifadesini kullandı.

“BATILI LİDERLER TEPKİ VERMEDİ”

Batılı liderlerin bu açıklamalara herhangi bir tepki vermediğini vurgulayan Zelenski, “En azından yarın Batı bunu fark edecek, tepki gösterecek ve bir şeyler söyleyecek. Bu saldırıyı kimin hazırladığını tam olarak biliyoruz.” şeklinde konuştu.

“KAHRAMAN ŞEHİR” KARARI

Zelenski, ayrıca Rusya’nın saldırılarına direnen Harkiv, Çernigiv, Mariupol, Gostomel ve Volnovaha’ya “Kahraman Şehir” unvanının verilmesini, Rus saldırılarına karşı direnen bazı şehirlerin yöneticilerinin de “Cesaret” ve “Bogdan Hmelnitskiy” nişanlarıyla ödüllendirmesini kararlaştırdığını aktardı.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu