Ekonomi

Zincir marketlere yeni düzenleme: Sigara, mobilya, elektronik satışı yasak

Alışveriş merkezleri (AVM) ile zincir marketlere aralık ve nüfus kriteri ile birlikte satış asıllarında bir dizi değişikliğe gidilecek. Ticaret Bakanlığı’nın taslak düzenlemesine nazaran, elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir besin marketlerinde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Küçük esnafı korumak hedefiyle, zincir besin marketleri, pazar günleri saat 11.00’den evvel açılamayacak.

Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine nazaran, taslakla birlikte zincir mağazaların klasik perakende işletmelere olumsuz tesirlerinin azaltılması ve perakendecilere korunma sağlanması için zincir marketlerin birtakım eserleri satmasına yasaklama getirileceği kaydedildi.

Taslakta neler var?

*Elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir besin marketlerde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak.

*Marketlerin elektronik ortamdaki satışlarında ise mevcut yasak ve düzenlemeler geçerli olmaya devam edecek.

*Hızlı tüketim eserleri satan mağaza ve zincir marketlerin raflarının yüzde 1’i, coğrafik işaretli eserlerin satışına ayrılacak. Coğrafik işaretli eserlerin yanı sıra bu alanlarda, marketin bulunduğu vilayetteki yöresel eserler yer alacak.

*Marketler, promosyonlu eserlerden kaynaklanan kayıpları, üreticiye yansıtamayacak.

*Reklam, anons, eserlerin yerleştirilmesi üzere hizmetler nedeniyle üretici yahut tedarikçiden para talep edilmeyecek, lakin ikili mukavele yapılması halinde bedel alınabilecek.

*Tarım ve besin eserlerinin markete sağlam formda tesliminin akabinde, eserin bozulması halinde üreticiden ziyan tazmini istenemeyecek.

*Gıda eserlerinin müşteri şikâyeti nedeniyle incelenmesinde de üreticiye bir bedel yansıtılamayacak.

*Sebze ve meyve ile 30 gün içinde bozulabilen eserlerin bedeli, üreticiye 30 gün içinde ödenecek.

*Marketler, kamu kurumlarına yahut isimli mercilere şikâyet nedeniyle eserlerin listeden çıkarılması, sipariş edilen ölçünün azaltılması ve promosyonunun durdurulması üzere “misilleme” hareketlerine başvuramayacak.

*Taslağa nazaran, bakkal üzere küçük perakendecilerin taleplerini karşılamak ve bu bölümün korunmasını sağlamak gayesiyle, zincir besin marketleri, pazar günleri saat 11.00’den evvel açılamayacak.

T24

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: