Finans

Ziraat idaresi kâr hissesinden vazgeçemedi: 288 milyon lira dağıtıldı

İdare Şurası, Genel Kurul’un kar hissesi dağıtmama kararını yetkisi olmamasına rağmen bir gün sonra kaldırdı.

2018 yılında idare konseyi üyelerine kardan hisse vermesi nedeniyle Sayıştay kontrolüne takılan Ziraat Bankası’nın 2019 yılı kontrol raporunda da tekrar misal bir tespit yer aldı.

Raporda yer alan bilgilere nazaran, evvelki yıl 250 milyon TL olarak dağıtılan kar hissesi bu yıl 288 milyon liraya çıktı.

BDDK KARARLARINA MUHALİF

Rapora nazaran, BDDK’nın öz kaynaklar altında tutulan kâr ve yedeklerinin nakit çıkışına neden olacak formda dağıtılmamasına yönelik tavsiye kararları doğrultusunda, evvelki yıllarda alınan kararlardan farklı olarak Genel Kurul’un 27 Mayıs 2019’daki toplantısında kâr hissesi dağıtılmamasına karar verildi.
Lakin, İdare Konseyi, bir gün sonra bundan vazgeçerek şu kararı aldı:

“Bankamızın verimlilik ve sürdürülebilir kârlılık gayeleri çerçevesinde, ileriye dönük çalışan bağlılığını artırmak ve motivasyon sağlayarak başarıyı teşvik etmek emeliyle, 2018 yılında karşılık ayrılmış olduğu da dikkate alınarak; özverili çalışma ve uğraşlarıyla Bankamıza katkı sağlayan çalışanımıza bir kereye mahsus olmak üzere teşvik primi mahiyetinde ikramiye ödenmesi, ayrılan karşılığın kâfi gelmemesi halinde kalan meblağın İşçi Masrafları hesabından karşılanması kararı alınmıştır.”

AYRILANLARA DA VERİLDİ

Bu karar doğrultusunda, iki maaş fiyatında olacak halde çalışan çalışana 281 Milyon 979 bin TL ve ayrılan çalışana de 6 milyon 602 bin TL ikramiye dağıtıldı.

Sayıştay evvelki yıl da yanlış bulduğu bu ödemeye ait ödeme asılları ve detaylarını bankadan istedi fakat bu isteği yerine getirilmedi.

TEŞVİKTEN ÇOK KÂR HİSSESİ

Kontrol raporunda, banka genel heyet kararına muhalif olarak bu meblağın çalışan işçi yanında ayrılan işçiye de ödenmesinden ötürü teşvik primi olmaktan çok kar hissesi ödemesi niteliği taşıdığı belirtildi.

Bu uygulamanın banka iç mevzuatına karşıt olduğu saptamasını yapan Sayıştay denetçileri, ödemenin yapılmamasını istedi.

Nurcan Gökdemir/Birgün

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: