Haber

44 gün içinde bir gün bile geri adım atmadık

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev, Karabağ Zaferi’nin ikinci yıldönümünde Şuşa’da önemli açıklamalarda bulunuyor.

Sözlerine şehit Azerbaycan askerlerinin anısına 1 dakikalık saygı duruşu çağrısında bulunarak başlayan  Aliyev’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

2 yıl önce alınmaz kale sayılan Şuşa’yı kurtaran Azerbaycan askerleri tarih yazdı. Azerbaycan halkı, şanlı nesiller bu haklı zaferle gurur duyacak. Azerbaycan askerlerimiz Şuşa’yı kurarken ölüme gitti. Ben Şuşa’sız zaferimiz yarım kalacak demiştim. Şuşa’nın kurtarılması savaşın kaderini belirledi.  Şuşa Azerbaycan halkın kalbidir, hepimiz için kutsal bir yerdir.

Şuşa’ya giden yol 27 Eylül’de başladı. Savaşın ilk gününden son gününe kadar Azerbaycan askerleri sadece ileri gitti. 44 gün içinde bir gün bile geri adım atmadık. Şuşa’nın kurtarılması Ermenistan ordusunun belini kırdı. Zafere giden yok zordu.

Bizi sorunu askeri yolla çözmekten caydırmaya çalıştılar. Biz se sorunu barışla çözmek istiyorduk. Ama müzakereler işgali dayatmaya dönüştü.

Savaşa giden yol birçok aşamalardan geçti. Önce ordumuz güçlendirmek için güçlü ekonomi gerekiyordu. Biz de bunu yaptık. Hiç kimsenin yardımına ihtiyacımız yok kendi imkanlarımızla iyi bir hayat kurduk. Hiçbir ülkeden bir manat yardım almadık.

DAHA NE KADAR BEKLEMEMİZ GEREKİYOR?

Biz her zaman tüm uluslararası anlaşmalara saygı duyuyoruz. Biz adil bir ülkeyiz.

Zengezur Koridoru Ermenistan’ın sorumluluğundadır. İki yıldır Laçın yolunda Ermenistan’dan Karabağ’a ve ters istikamete giden araçlara dokunmuyoruz. Kararlıyız, serbest dolaşımı uyguluyoruz. Ermenistan, Azerbaycan’ın batı bölgeleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında bir karayolu bağlantısı kurmayı da üstlenmiştir. İki yıl geçti, fizibilite çalışması yok, hareket yok, demiryolu yok, yol yok. Daha ne kadar beklememiz gerekiyor?

CAMİLERİ YIKAN BİR ÜLKE MÜSLÜMAN ÜLKELERLE DOST OLAMAZ

Müslüman ülkelerle yakın ilişkiler kurduk ve onlara Ermenistan’ın sadece bize karşı değil, tüm İslam dünyasına karşı saldırgan bir politika izlediğini anlatmayı başardık. Camileri yıkan bir ülke Müslüman ülkelerle dost olamaz. Müslüman ülkelerin liderleri camileri yıkanlar onlara sarılıp öpebilir mi? Bu ikiyüzlülüktür, bu ihanettir. Başka adı yoktur.

Bu yüzden Ermenistan’ı Müslüman dünyasının ana direklerinden izole ettik. Tamamen izole edemediğimiz doğru, bunun başka nedenleri de var – dediğim gibi bunun nedeni ikiyüzlülük. Ancak bir bütün olarak Ermenistan Müslüman dünyasında camileri yıkan ve hakaret eden bir ülke olarak tanındı ve biz bunu yaptık.

BİZİ KİMSE KORKUTAMAZ

İkinci Karabağ savaşı bizi güçlendirdi. Bu ağır yükü üzerimizden attık. Biz zafer kazanmış bir halk olarak yaşıyoruz.

Ermenistan’da intikamcı güçler ortaya çıkıyor. Ermenistan silahlı kuvvetlerini Karabağ’dan tamamen çekmedi ve Zengezur Koridorunu bize sunmadı.

Biz (yeni bir savaş ihtimaline) hazır olmalıyız ve hazırız. Azerbaycan ordusu 2 yıl öncesinden daha güçlü bunu Ermenistan ve herkes bilmeli. Ermenistan’ı desteklemek için askeri tatbikat yapanlar bilsin ki bizi kimse korkutamaz.

Düşmana öyle bir darbe vurduk ki hala kendine gelemiyor, Kendi zehirlerini kendi içlerinde bölüşüyorlar. Bilsinler ki ateşle oynamak onlara daha pahalıya patlayacak. Biz barış istiyoruz, savaş istemiyoruz.

KARABAĞ’DAKİ RUS BARIŞ GÜCÜ GEÇİCİDİR

Son gelişmeler Ermenistan için ders olmalı, biz bu dersi öğretiyoruz. Umuyoruz ki Ermenistan bizim toprağımız göz dikmeyecek. Karabağ bizim toprağımızdır. Karabağ’daki Rus barış gücü geçicidir, vadesi bellidir.

Ermenistan başkalarına bel bağlarsa faciayla karşılaşır. Ermenistan’ın bazı yabancı patronlarının bizi bir şey için suçlamak istedikleri doğru. Ben onların cevabını verdim.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu