Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Meksika Devlet Başkanı Obrador ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Meksika Devlet Başkanı Obrador ile görüştü

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, Meksika’ya ziyarette bulunan Blinken’in başkent Meksiko’da Devlet Başkanı Obrador ile görüştüğünü belirtti.

Price, Blinken’in, Obrador ile görüşmesinde, ABD Başkanı Joe Biden ile Obrador’un 12 Temmuz’daki görüşmesi ile Kuzey Amerika halkına daha müreffeh ve güvenli bir gelecek sağlama konusundaki ortak fikir birliğinin ele alındığını açıkladı.

Blinken, Obrador’a, Meksika’nın Amerikalar Zirvesi’nde verdiği taahhütler, fentanile karşı ortak mücadele ve Amerika kıtasındaki düzensiz göçü insani bir şekilde ele almak için devam eden iş birliği ve çabalar için teşekkür etti.

Obrador ile Blinken, iklim kriziyle mücadele kapsamında, temiz enerjiye ve elektrikli araçlar, güneş enerjisi teknolojileri ile yarı iletkenler gibi gelişen teknolojilere yatırımı ele aldı.

Aralıkta, ABD ile Meksika’nın diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 200. yılının kutlanacağını belirten Blinken, ortak öncelikleri ilerletme yolunda, Meksika’nın ekonomi, güvenlik ve göç konularındaki iş birliği dolayısıyla ABD’nin derin takdirini yineledi ve iki halkı birbirine bağlayan derin kültürel, tarihi ve ekonomik bağlara değindi.

 

Meksika Devlet Başkanı Obrador da Twitter hesabından Blinken ve ABD Hazine Bakanı Gina Raimondo ile fotoğrafını paylaşarak, yaptığı görüşmeye ilişkin “Verimli ve samimi bir toplantı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu