Haber

ABD’nin can damarı Mississippi nehri kuruyor

Mississipi Nehri, birçok Hollywood filminin yanında Mark Twain gibi ABD’li ünlü yazarların eserlerinde yer alması ile ABD kültüründe oldukça önemli bir yer tutuyor. Bunun yanında, havzasının ABD’nin yüzde 41’ini kaplaması nedeniyle de ABD’nin ekonomik olarak can damarı konumunda. 3 bin 770 kilometre uzunluğundaki Mississippi Nehri, ABD ticareti için hayati değer taşıyor. Her gün nehrin üzerindeki yüzlerce mavna (küçük yük gemileri) ile taşınan yükler ve nehir üzerindeki ticaret, belki de ABD ekonomisinin en önemli halkalarından birini oluşturuyor.

Ancak küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle Mississippi Nehri’nin bazı yerlerinde su seviyeleri 30 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Tarım, petrol ve inşaat malzemeleri gibi hayati önem taşıyan yüklerin taşınmasında gecikmeler yaşanıyor. Üstelik nehrin yarattığı iş kollarında çalışan binlerce mavna ve römorkör operatörü ile fabrika işçisinin de geleceği belirsiz.

TEKNELER DURDU, FİYATLAR ARTTI

Ohio Nehri Vadisi ve Yukarı Mississippi’de yağmur yağmamasının neden olduğu düşük su seviyesi, ABD eyaletlerinden Illinois’te birçok noktada nehirdeki ticari trafiği ve tekne gezilerini durdurdu. Mal sevkiyat fiyatları birkaç hafta içinde iki katından fazla arttı. Birçok mavna, kum setlerine oturmuş durumda. Liman ve rıhtımlarda yeteri kadar derinlik bulunmadığı için mavnalar çoğu limana yanaşamıyor.

ABD’nin en büyük deniz ticareti şirketlerinden biri olan Indiana merkezli American Commercial Barge Line’ın CEO’su Mike Ellis, “Biz durursak ABD duracak” diyerek, nehir ticaretinin ABD için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

ABD ekonomisinde alarm çanları çalıyor! Mississippi nehri neden kuruyor? - Resim : 1
Mississippi Nehri’nde su seviyeleri son 30 yılın en düşük seviyesine geriledi. Fotoğraf: Shutterstock

ABD Ordusu Mühendisler Birliği sözcüsü Lisa Parker, ordunun nehirdeki ticari trafiğin yeniden başlaması için yeterince derinleştirmek amacıyla nehrin bazı noktalarını kazdığını ifade ediyor. Parker, “Yağmur yağmıyor, sonuç bu. Nehirde su bitiyor” diyor.

Nehirdeki su seviyesi geçen hafta mavnaların yüzemeyeceği kadar düştü. Bu durum, nehirdeki deniz trafiğinin durma noktasına gelmesine neden oldu ve hafif yükler taşıyan mavnalar için bile nehir dibinin derinleştirilmesi gerekti. Mississippi üzerindeki Vicksburg kasabasının yakınlarında, nehir dibini derinleştirme çalışmaları sırasında bin 700’den fazla mavna trafikte beklemek zorunda kaldı. Mavnaların karaya oturmaya devam etmesi durumunda, derinleştirme çalışmaları olağan hale gelecek ve milyarlarca dolara mal olacak.

TARIM ÜRÜNLERİ SEVKİYATININ YÜZDE 60’I NEHİR ÜZERİNDEN

Ulaştırmadan sorumlu yetkililer, ülkenin tarım endüstrisinin merkezinde yer alan nehirdeki ticari akışı sürdürmek için nehir dibine müdahalenin gerekli olduğunu söylüyor. ABD Tarım Bakanlığı’na göre, ABD mısır ve soya fasulyesi ihracatının yaklaşık yüzde 60’ı Mississippi nehri ve havzasında gerçekleşiyor.

Ulaşım endüstrisi grubu Waterways Council’in kıdemli başkan yardımcısı Deb Calhoun, “Ticaret çok yavaş da olsa ilerliyor. Nihayetinde yağmura ihtiyacımız var, hem de çok” diyor.

Mavna operatörlerine göre, bu yılki su seviyeleri 1988’de kayda geçen ve tarihi olarak nitelendirilen düşük seviyelere yaklaşıyor. Bunun nedeni ülkenin kuzey batı bölgelerinde yaşanan yoğun kuraklık. ABD’nin doğusu kasırgalarla boğuşurken, Mississippi ve Ohio nehirleri ve bu nehirleri besleyen akarsular yeterli yağış alamadı. Üstelik sular çekildikçe de nehir sularındaki tuzluluk oranı artıyor ve bu durum da bölgenin içme suyu şebekesini tehdit ediyor.

Su seviyelerindeki düşüş sadece ticareti değil, bölgenin önemli bir gelir kaynağı olan turizmi de vurdu. Vicksburg’da nehir teknesi gezileri düzenleyen tur şirketinin işletmecisi Bertram Hayes-Davis, “Kuzey bölgelerinin acilen şiddetli yağmura ihtiyacı var” diyor. Hayes-Davis, şirketinin kasım ayı için 28 tur planladığını ancak yarısının iptal edilmesinden endişe ettiğini söylüyor.

Kaynaklar: Wall Street Journal, The Washington Post

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu