Haber

Aliyev, Michel ve Paşinyan’ın üçlü görüşmesi sona erdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, çalışma ziyaretinde bulunmak üzere geldiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarına başladı. Cumhurbaşkanı Aliyev, Avrupa birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya geldi.

TOPLANTIDAN NOTLAR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesine verdiği desteği övdü. Aliyev, Azerbaycan’ın Ermenistan ile müzakereye hazır olduğunu yineleyerek, Ermenistan’ın 10 Kasım bildirisinin tüm hükümlerini uygulaması gerektiğini vurguladı.

Michel, AB’nin Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki arabuluculuk çabalarına devam edeceğini söyledi.

ÜÇLÜ GÖRÜŞME 

Aliyev ve Paşinyan, Michel ile yapılan ikili görüşmenin ardından, üçlü toplantıya geçti. 

Görüşmenin gündeminde, Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış anlaşmasının hazırlanması, sınırların belirlenmesi, iletişimin ve ulaşımın açılması konusunda ilgili komisyonlarda müzakerelerin açılması konuları yer aldı.

Görüşmede ayrıca, mayın sorunu da dahil olmak üzere insani meseleler, 1’inci Karabağ Savaşı’nda kaybolan Azerbaycan vatandaşları, Ermenistan’daki Azerbaycan halkının toplu mezarları, tarihi ve kültürel anıtları konularının da ele alındı.

MICHEL’İN AÇIKLAMALARI

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile yaptıkları görüşmenin ardından bir açıklama yaptı.

Michel, Sınır Komisyonu’nun ilk ortak toplantısının önümüzdeki günlerde yapılacağını ve toplantıda sınırların düzenlenmesi ve istikrarın en iyi şekilde nasıl sağlanacağı konularının ele alınacağını söyledi.

Michel ayrıca yakın temas halinde kalmaya karar vediklerini Temmuz-Ağustos aylarında aynı formatta tekrar buluşacaklarını da kaydetti.

Michel’in açıklamaları şöyle:

“Bugün yine Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’i ve Ermenistan Başbakanı Paşin’i kabul ettim. Bu, bu formattaki üçüncü tartışmamızdı. 

Görüşme samimi ve verimli geçti. Tüm konuları gözden geçirdik. Mayın temizliği, mahkumların serbest bırakılması ve kayıpların akıbetini çözme çabaları da dahil olmak üzere insani konuları ayrıntılı olarak tartıştık.

Sınır Komisyonlarının  ilk ortak toplantısı önümüzdeki günlerde yapılacak. Sınırın düzenlenmesi ve istikrarlı bir durumun en iyi şekilde nasıl sağlanacağı ile ilgili tüm konular konuşulacak.

Liderler, ulaşım bağlantılarının açılmasına devam edilmesi gerektiği konusunda anlaştılar. Batı Azerbaycan ile Nahçıvan arasında ve Ermenistan’ın farklı bölgeleri arasında Azerbaycan üzerinden transit geçişin yanı sıra her iki ülkenin iletişim altyapısı aracılığıyla uluslararası taşımacılığı düzenleyen ilkeler üzerinde anlaştılar. Özellikle sınır yönetimi, güvenlik, kara hakları ve uluslararası taşımacılık bağlamında gümrük ilkeleri üzerinde anlaştılar. Yetkililer önümüzdeki günlerde bu çalışmalara devam edecek.

Liderler, Ermenistan ile Azerbaycan arasında gelecekteki bir barış anlaşmasına ilişkin görüşmeleri sürdürme konusunda da anlaştılar. Önümüzdeki haftalarda dışişleri bakanlarının önderlik ettiği gruplar süreci ilerletecek. 

AB, her iki ülkenin ve halklarının yararına ekonomik kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlayan Ekonomik Danışma Grubunda her iki tarafla birlikte çalışmaya devam edecek.

Halkı kalıcı bir barışa hazırlamanın önemini de vurguladım. AB desteği güçlendirmeye hazır.

Yakın temasta kalmaya karar verdik ve Temmuz-Ağustos aylarında aynı formatta tekrar buluşacağız.”

Aliyev, Michel ve Paşinyan'ın üçlü görüşmesi sona erdi - Resim : 2

Aliyev ve Paşinyan en son 6 Nisan’da yine Brüksel’de bir araya gelmişti. Toplantıda iki ülkenin oluşturacağı komisyonların sınırı belirleme ve güvenliği konusunda nisan ayın sonunda çalışmaya başlamasına karar verildi. Ancak Ermenistan son gün olan 29 Nisan’da toplantıyı iptal etti.

Ardından 7-11 Mayıs tarihleri arasında yeni toplantı yapılması teklifini de reddetti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Erivan’ın Bakü’nün önerdiği ana hatlarda bir barış anlaşması imzalamadığı takdirde, Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü tanımayacaklarını açıkladı.

Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrar sağlanmasını isteyen Azerbaycan, mümkün olan en kısa sürede Ermenistan’la barış anlaşması imzalamayı amaçlıyor. 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu