Haber

Aliyev’den Türkiye’ye övgü

Türkiye ile Azerbaycan arasında müttefikliğin ötesinde bir kardeşlik ilişkisi var. İki ülkenin liderleri de bunu sıklıkla dile getiriyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, başkent Bakü’deki Ada Üniversitesi’nde ‘Orta Koridoru Boyunca: Jeopolitik, Güvenlik ve Ekonomi’ konulu uluslararası konferansta konuştu. Bu kardeşliğe vurgu yaptı.

Aliyev'den Türkiye'ye övgü - Resim : 1

“TÜRKİYE İLE ORTAKLIĞA VE KARDEŞLİĞE DEĞER VERİYORUZ”

Aliyev, “Biz kardeşiz, dostuz ve müttefikiz. Geçen yıl Şuşa’da elde edilen sonuçları resmileştirdik. İttifak Beyannamesi’ni imzalayarak resmen müttefik olduk. Bunun bir gerçeğin resmileştirilmesi olduğunu bir kez daha belirtiyorum, çünkü uzun yıllardır Azerbaycan ve Türkiye müttefik olarak adım atıyor. Bu düzeydeki işbirliğine, ortaklığa ve kardeşliğe değer veriyoruz” dedi.

Aliyev, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin bölgenin istikrarını güçlendirmede çok önemli bir etken olduğunu söyledi.

“BİRLİK OLDUĞUMUZDA DAHA GÜÇLÜYÜZ”

Aliyev, “İş birliğimizin her alanda güçleneceğinden kesinlikle eminim ve bu bölgesel istikrarın önemli kriterlerinden biri. Çünkü Türkiye ile Azerbaycan arasındaki iş birliği ve ortak faaliyetler bölgede istikrarı güçlendirmeye yönelik. Bu kriter herkes tarafından dikkate alınmalıdır. Çünkü iki ülke olarak potansiyelimizi birleştiriyoruz ve birlikte ayrı olduğumuzdan daha güçlüyüz. Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomik, endüstriyel ve askeri güç potansiyeli artıyor” diye konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan ordularının her koşulda birlikte hareket edeceğine vurgu yaptı.

“TÜRKİYE VE AZERBAYCAN ORDUSU OMUZ OMUZA”

Aliyev, “Türkiye ile bir yıl içinde periyodik olarak 10’dan fazla ortak askeri tatbikat yaptık. Azerbaycan’a veya Türkiye’ye karşı sinsi planları olanlar bilsinler ki Türk ordusu yalnız değil, orada bizim ordumuz da var. Ordumuz yalnız değil, burada Türk ordusu da var. Sınırımızda provokasyonlar planlayanlar, bizi korkutmak isteyenler bu planları unutsun” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşlik ilişkileri uzun yıllardır devam ederken, 2020 yılında kazanılan Karabağ Zaferi’yle taçlandı.

Karabağ Zaferi’nden önce Azerbaycan, Türkiye’den Bayraktar TB2’leri ithal etti ve Karabağ Zaferi’nde Bayraktar SİHA’lar önemli bir rol oynadı.

Türkiye ile Azerbaycan’ın bu süreçte attığı diplomatik adımlar önemli sonuçlar elde edilmesinin önünü açtı. Ermenistan, Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi sonunda Türkiye ve Azerbaycan ile normalleşmeden bir çıkış yolu bulamayacağını anladı ve bu yönde normalleşme adımları atmaya başladı.

Karabağ Zaferi’nin ardından 15 Haziran 2021’de Şuşa’da Müttefiklik Beyannamesi imzalandı. Bu beyannamede “İki kardeş ülkenin silahlı kuvvetlerinin modern taleplere uygun oluşturulması ve modernleştirilmesi yönünde birlikte çalışacakları” ifadesi yer aldı.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki iş birliği bununla sınırlı değil. Azerbaycan doğalgazının Avrupa’ya taşınması için TANAP Projesi hayata geçirildi. Kars’ta başlayıp Edirne’de son bulan boru hattı hem Türkiye’nin gaz ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacak hem de Avrupa’ya gaz iletimi sağlayacak.

Kardeş ülke Azerbaycan bu hatla Türkiye’ye yıllık 8 milyar metreküp gaz ihraç edecek. Türkiye’nin enerji arz güvenliği de bu projeyle daha güvenli hale gelecek.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu