Haber

Almanya 18 yaşına giren her gence 20 bin euro destek sağlayabilir


Almanya 18 yaşına giren her gence 20 bin euro destek sağlayabilir

Almanya‘da 18 yaşına girecek her gence 20 bin euro’luk destek verilmesi önerildi. Paranın kaynağının ise veraset vergisi ya da servet vergisi ile finanse edilmesi planlanıyor. Proje henüz öneri aşamasında.

Almanya’daki servet eşitsizliğini gidermesi beklenen bu projeyle ödenecek parayı ise önerinin sahibi Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü bir simülasyon ile hesapladı.

Almanya’da şu anda hükümet eden koalisyon ev sahipliğine teşvik etmek, şirket ve bireysel emeklilik planlarını iyileştirmek ve gelir vergisinde tasarruf sahipleri için toplu ödemeyi artırmak gibi servet yaratmayı destekleyecek önlemler sağlıyor. Amaç ise ülkedeki servet eşitsizliğini uzun vadede de olsa azaltmak.

Öneriye göre 18 yaşına gelen herkes için devlet tarafından başlangıç sermayesi şeklinde bir kaynak oluşturulması planlanıyor. Ancak bu kaynak 18 yaşına basan gençlere nakit olarak ödenmeyecek. Gençler eğitim gereksinimleri, ev sahipliği ya da iş kurma gibi üç seçenekten birini tercih edecek. Buna göre destek alacak.

Bu planın Almanya’ya yıllık 15 milyar euro’luk bir maliyeti olması bekleniyor. Bu plana kaynak oluşturmak için ise veraset vergisinde reforma gidilmesi, emlak vergilerinin artırılması ya da bir servet vergisi oluşturulması öneriliyor.

Plan işler hale getirilirse Almanya’daki servet eşitsizliğinin yüzde 5 ila 7 arasında azalacağı hesaplandı.

 

Kaynak: Haber Global

Source link

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu