Haber

Arjantin’de 5.6 büyüklüğünde deprem

Güney Amerika ülkesi Arjantin’in kuzey batısındaki La Rioja’da 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

DEPREM NEDİR?

Tektonik kuvvetlerin veya volkan faaliyetlerinin etkisiyle yer kabuğunun kırılması sonucunda ortaya çıkan enerjinin sismik dalgalar hâlinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzünü kuvvetle sarsması olayıdır.

FAY NEDİR?

Tektonik hareketlerin etkisiyle yer kabuğunun kırılarak yer değiştirmiş kısmı. Fay düzlemi üzerindeki hareketin şekline göre fayları; eğim atımlı ve doğrultu atımlı biçiminde ikiye ayırmak mümkündür. Eğim atımlı faylar hareket eden blokların yönü esas alınarak normal fay, ters fay, bindirme fayı gibi adlar almaktadır. Doğrultu atımlı faylar ise, karşı blokun hareket yönüne göre sağ yanal atımlı veya sol yanal atımlı faylar olarak adlandırılır.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ VE ŞİDDETİ

Kamuoyunda deprem büyüklüğü ve şiddetine yönelik kavramların kullanımında sıklıkla yanlışlıklar yapılabilmektedir.

Depremin Büyüklüğü: Depremin ortaya çıkardığı toplam enerjiyi karakterize eden, aletsel ölçüm ve hesaplama sonucunda bulunan değerdir.

Depremin Şiddeti: Depremlerin insanlar, çevre, yapılar ve doğa üzerinde meydana getirdiği etkiler, hasarlar veya değişimlerin gözleme dayalı olarak derecelendirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Dolayısı ile; deprem sonrası sismoloji merkezleri tarafından açıklanan değerler depremin «büyüklüğünü» ifade etmektedir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu