Haber

Barack Obama yeniden sahnede! Son kozu çektiler…

ABD, 8 Kasım’da gerçekleşecek olan ara seçimler için gün sayarken Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki rekabet de olabildiğince gergin seviyede. Kritik seçimler öncesinde iki parti de son kozlarını oynarken Demokratlar, beklenen hamleyi yaptı ve Barack Obama kartını sahaya sürdü. Eski başkan Georgia eyaletinde halka seslenirken başkanlığı süresince sempati kazanmasını sağlayan esprili tarzından örnekler de sundu. Peki Obama’nın sahaya inmesi ne anlama geliyor?

Gateway Center Arena’da 7 bini aşkın vatandaşa seslenen Obama, Cumhuriyetçilerin senatör adayı Herschel Walker’ı iğneledi. Efsane statüsünde bir Amerikan futbolu oyuncusu olan Walker için “Harika bir futbolcuydu” diyen Obama şöyle devam ediyordu:

“Ama bu onu ABD senatörü olmaya, bir uçak uçurmaktan veya ameliyat yapmaktan daha yetkin yapmaz.”

Mitingi izleyenlerin kahkahaları arasında “Georgia daha iyisini hak ediyor” diyerek sözlerine devam ediyordu. Şu an 61 yaşında olan Barack Obama, Georgia’dan sonra Michigan ve Wisconsin’de de sahneye çıktı.

BIDEN’IN ÇOK ÖNÜNDE

Araştırmalara göre Barack Obama, hala Demokratlar’ın taban seçmenine en iyi hitap eden lider olarak öne çıkıyor. Bu alanda Obama, Başkan Joe Biden’ın çok çok önünde… Hatta Biden, kamuoyu desteği konusunda oldukça düşük seviyede seyrediyor. Biden’a yönelik kamuoyu desteği, Mayıs 2022’nin ortalarından bu yana yüzde 36-40 seviyelerinde. 24 Mayıs’ta ortaya çıkan yüzde 36 en düşük seviye olarak göze çarpıyordu. O tarihten beri dalgalanan oranlar son olarak 25 Ekim’de yüzde 39 olarak ölçüldü.

Demokratlar için çalışan stratejistler Barack Obama’nın aynı anda rakip cepheyi kızdırmadan, tabanı motive ederek büyük kalabalıklar çekebilen tek parti lideri olduğunu söylüyorlar.

Barack Obama yeniden sahnede! Son kozu çektiler... - Resim : 1

Detroit, Michigan’da yaptığı konuşmada Cumhuriyetçilerin Michigan’daki vali adayı Tudor Dixon’ı “’Dünyayı sürüngen insanlar yönetiyor’ komplo teorisine inanan bir nalbura” benzeten Obama, bu cesur ve başarılı siyasete atıldığından beri sempati topluyor. Ancak konu elbette Obama’nın mizahtaki başarısından ibaret değil. Demokrasinin oy pusulasında olduğunu ifade eden eski başkan, kürtaj hakkı, enflasyon ve suç oranları gibi seçmenlerin endişe duyduğu konular hakkında da ciddi tespitlerde bulunuyor.

‘BU… TEHLİKELİ BİR İKLİM YARATIR!’

Siyasi analistlerin bir başka tespiti de Obama’nın dengeleyici ve sakinleştirici bir figür olduğuna yönelik… Cuma günü akşam saatlerinde Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin eşi Paul Pelosi, çiftin San Francisco’daki evinde çekiçli bir saldırganın saldırısına uğradı. Yakalanan saldırganın hedefinde Nancy Pelosi vardı ancak saldırgan kendisini evde bulamayınca eşi Paul Pelosi’ye saldırdı. Çekiçle saldırılan 82 yaşındaki Pelosi’nin tedavisi hastanede devam ediyor.

Georgia’da bu konuya da değinen Obama, artan siyasi gerilimlere vurgu yaparken, “Şunu hissediyoruz, biliyoruz… Eğer birbirimize karşı düşüncelerimiz bu kadar kabalaşırsa bu tehlikeli bir iklim yaratır” ifadelerini kullandı. Bu sözler “Obama” tezahüratlarıyla karşılanırken sesleri “Bekleyin, bekleyin, durun” diyerek durduran Obama, siyaset atmosferinin her geçen gün daha da zor bir noktaya ilerlediğini ve bunun demokrasiyi de tehlikeye attığını vurguladı.

Obama döneminin Beyaz Saray Baş Stratejisti David Axelrod, “Obama, partinin harekete geçirmesi gereken Demokratları ve bu geri sayım sürecinde hala ikna etmesi gereken kenar mahalle seçmenlerini aynı temelde buluşturacak ve ikna edecek konuşma yeteneğine sahip” diyor ve ekliyor:

“Clinton gibi Obama da ülke, içinden geçilen zamanlar ve seçim hakkında daha büyük bir hikaye anlatma konusunda harika.”

‘SON KONUŞMA İÇİN OBAMA’YI GETİRMEK…’

Ancak bunu bir zaafiyet olarak görenler de var. Cumhuriyetçilerin önde gelen bağışçılarından biri olan Dan Eberhart, “Siyasette asla geriye bakılmaz” ifadelerini kullanıyor ve şöyle devam ediyor:

“Bu, zayıf bir kulübeye sahip olduğunuzu ve gelecek için bir vizyonunuzun olmadığını işaret eder. Demokratlar için son konuşmayı yapmak üzere Obama’yı getirmek, partinin Joe Biden yönetiminde dümensiz olduğunun kabul edilmesidir.”

Elbette Demokratların da ara seçim sürecinde Donald Trump’ı kullandığı aşikar. Sosyal medya kampanyalarında da Obama son günlerde kullanılıyor ve yaratacağı etki de merak ediliyor. Obama’nın Twitter’da 133.4 milyon takipçisi bulunurken Trump’ın Twitter’dan yasaklanmadan önce 88 milyon takipçisi vardı.

*The Washington Post, The New York Times, YouGov, Reuters, Ipsos

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu