Haber

Başına 10 milyon dolar ödül konulan uluslararası terörist Şahab el-Muhacir gizemli bir şekilde öldü

Şahab el-Muhacir olarak da bilinen ve küresel terör eylemlerinde başrol oynayan Sanaullah Gafari, Afganistan’ın Kunar şehrinde gizemli bir şekilde öldü.

Pakistan’dan yayın yapan Samaa’nın haberine göre tüm dünyada aranan, başına 10 milyon dolar ödül konulan Ghafari, Afganistan’da doğdu. Ailesi Hindistan’tan göç etmişti. 28 Ekim 1994 doğumlu olan Ghafari’nin hayatının ilk dönemi hakkında pek bir şey biliniyor. Uluslararası teröristin medrese eğitimi sırasında radikalleştiği belirtiliyor.

İran, Özbekistan, Tacikistan, Pakistan ve Afganistan’da çok sayıda saldırıda başrol oynadı. Özellikle Pakistan’ı hedef alıyordu.

Nisan 2020’ye kadar Ghafari, IŞİD’in Afganistan kolu IŞİD-K’nın liderliğini üstleniyordu. Onun komutası altındaki grup çok sayıda masum sivili katletmişti.

Başına 10 milyon dolar ödül konulan uluslararası terörist gizemli bir şekilde öldü - Resim : 1

Arabnews’teki habere göre ABD, Ghafari’yi ayrıca Afganistan’dan Türkiye’ye insan kaçakçılığı operasyonları yürütmekle de suçluyordu. Türkiye ve ABD, bu operasyonları ve para kaynakları çökertmek için yoğun çaba gösteriyordu.

Ghafari, Aralık 2021’de Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından uluslararası terörist ilan edildi ve başına 10 milyon dolar ödül konuldu.

Hakkında birçok iddia bulunan Ghafari’nin Taliban’ın en güçlü ve korkulan gruplarından biri olan Hakkani şebekesinin de eski bir üyesi olduğu söyleniyordu.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu