Haber

Batı, Rusya’ya topyekün savaş ilan etti

Rusya hükümeti dün Brüksel’de düzenlenen NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi sonrası ilk kez açıklama yaptı. 

NATO Zirvesi’nde Rusya’yı hedef alan kararlarda uzlaşmaya varılmasıyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “(Batılılar) Rusya’ya karşı topyekün, hibrit bir savaş ilan etti” dedi.

NATO Zirvesi’nde, NATO’nun doğu kanadına 40 bin asker yerleştirmesi kararı onaylanmıştı.

DÜNYA ABD VE AVRUPA’DAN DAHA BÜYÜKTÜR

ABD Başkanı Joe Biden NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi’nin ardından yaptığı açıklamada, Rusya’nın G20’den çıkarılması gerektiğine inandığını ve Ukrayna’nın G20 toplantılarına katılabileceğini ifade etmişti. 

Kremli’den Biden’e yanıt geldi: 

“ABD’nin Rusya’yı izole etme girişimi başarısız olacak. Dünya ABD ve Avrupa’dan daha büyüktür. G20 önemli bir forum ama birçok üyesinin Rusya’ya karşı ekonomik savaş ilan ettiği bir ortamda Rusya’nın G20’den çıkarılması korkunç bir sonuç doğurmayacaktır. Çok sayıda ülke Rusya’ya karşı daha aklı başında yaklaşımlar sergiliyor ve köprüleri yakmıyor.”

Kremlin’den yapılan açıklamada Rus ordusunun Vladimir Putin’e NATO’nun doğu kanadına nasıl yanıt verileceğine ilişkin öneriler sunacağı ifade edildi. 

“RUSYA ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERİ İHLAL ETMEDİ”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, şunları ifade etti:

“Rusya ile ABD arasında güvenlik garantileri konusunda diyalog olasılığı artık pek mümkün değil, ciddi bir yeniden değerlendirme yapılmalıdır. 

ABD’nin Rusya’nın kimyasal silah kullanma tehlikesinden bahsetmesi, dikkatleri Ukrayna’daki biyolojik laboratuvarlarından başka yöne çekme çabasıdır.

Ukrayna’da fosfor bombası kullanmadık, Rusya hiçbir zaman uluslararası sözleşmeleri ihlal etmedi.

Rusya Savunma Bakanlığı ülkenin batı kanadını güçlendirmek için alınacak önlemler üzerinde çalışıyor. Putin’in bu talimatı NATO’nun doğu kanadını güçlendirmeye karar vermesinden önce verildi.”

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu