Haber

Bilim insanları yarasalarda 3 yeni koronavirüs keşfetti

Institut Pasteur du Laos ve Laos Ulusal Üniversitesi’nden bilim insanlarının yarasalarla ilgili araştırması tedirgin etti.

Araştırmacıların bulguları çarşamba günü Nature dergisinde yayınladıkları çalışmada, Kovid-19 hastalığına neden olan Sars-CoV-2 (koronavirüs) vürsünün kaynağının yarasalar olduğu teorisini güçlendirecek keşifler yaptı.

3 KORONAVİRÜSTE TEHLİKE

Sputnik’in aktardığına göre, yarasalarda bulunan BANAL-103, BANAL-236 ve BANAL-52 adlı 3 koronavirüs, özellikle virüsün hücreye bağlanmasını sağlayan spike proteininde, pandemiye neden olan Sars-CoV-2 ile benzer genomik özellikler bulunduruyor.

“İNSAN HÜCRELERİNE GİREBİLİYOR”

Kristalografi ve moleküler dinamiklerin hesaplamalı simülasyonları dahil olmak üzere çeşitli teknikleri kullanan bilim insanları, bu 3 virüsün insan hücrelerine Sars-CoV-2 ile aynı reseptör yoluyla girebildiğini keşfetti.

Institut Pasteur’deki Patojen Keşfi Laboratuvarı’nın başkanı Marc Eloit, yeni keşfin Sars-CoV-2’nin insanlara yarasalardan geçtiği tezini desteklediğini belirtti.

“İNSAN SAĞLIĞI İÇİN BİR RİSK”

Eloit, ayrıca çalışmanın, keşfedilen yeni virüslerin ‘insan sağlığı için bir risk oluşturabileceğini’ kaydettiğini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Diğer

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu