Haber

Bir varis, 25 milyon dolarlık bir vaat ve açılmamış 30 bin mektup…

1970 yılının ilk ayının ilk günleri… Michael James Brody Jr, John F. Kennedy Havaalanı’nda yeni on yılın en meşhur insanlarından biri olmaya doğru adım atıyor. Bir margarin devinin daha önce ismi duyulmamış 21 yaşındaki varisi, Jamaika’daki balayından dönüyordu. Romantik bir jest olarak uçaktaki tüm biletleri satın almış ve genç çift tarifeli uçakta yalnız başlarına seyahat etmişlerdi.

Michael James Brody Jr havaalanında kendisini bekleyen basın mensuplarına kısa bir açıklama yapacak ve ABD’yi sallayacak bir sansasyona imza atarak tarihe geçecekti. Büyük ve yeşil güneş gözlüklerinin ardında gözleri parlayarak 25 milyon dolarlık servetini “sevgiyi yaymak ve dünyanın sorunlarını iyileştirmek için” dağıtacağını duyurdu.

Sonraki 10 gün boyunca gazetelerin ilk sayfalarında yer aldı, The Ed Sullivan Show’da 12 telli gitarıyla bir Bob Dylan şarkısı söyledi. Kalabalıklar Westchester County evine ve Midtown Manhattan’daki ofisine akın ediyordu. Ve tabii mektuplar gelmeye başladı. On binlercesi…

MANŞETLERDEN DÜŞTÜ

Öyle bir mektup yağmuru vardı ki posta ofisi bir noktada akını yavaşlatmak adına insanları mektupları yakmakla tehdit etti. Kısa bir süre sonra Brody Jr’ın çekleri karşılıksız çıkmaya ve geri dönmeye başladı, hayatı yokuş aşağı gitti, hızla manşetlerden düştü ve 1973’te intihar etti…

Brody Jr adına açılan anma sitesinde “Ne olmamı istiyorsanız oyum” sözüne yer verilmekte. Ekran alıntısı: michaeljbrodyjr.org

Ancak bilindik atasözünde olduğu gibi söz uçtu, yazı bir şekilde kaldı. Yakın bir zaman önce Columbia Üniversitesi’nin özel koleksiyon kütüphanesinin küratörlerinden Thai Jones eline keskin bir mektup açacağı aldı, ağzına kadar mektuplarla dolu kutuya uzandı ve derin bir nefes çekti:

“İşte başlıyoruz…”

Zarfın üzerinde “Kişisel ve gizli. Yalnızca muhatap tarafından açılacak” yazıyordu. Jones zarfı açtı, mektup “Sevgili Bay Brody” diye başlıyordu. Mektup, eşi vefat ettikten sonra bir fatura yığınıyla kalakalmış yaşlı bir kadından gelmekteydi. Kadın, bin dolar istiyordu.

Bir başka mektupta haftada 125 dolarla altı çocuk geçindirmek için mücadele eden bir adam yardım istiyor ve “Gerçek olduğumu kanıtlamak için, istediğiniz zaman dairemi ziyaret edebilirsiniz” diye belirtiyordu.

Prömiyerini 16 Mart 2021’de South by Southwest festivalinde gerçekleştiren ve 28 Nisan 2022’de dijital bir platformda yayınlanmaya başlanan Dear Mr. Brody adlı belgeselin yapımcıları tarafından Columbia Üniversitesi’ne büyük çoğunluğu açılmamış yaklaşık 30 bin mektup bağışlandı.

Mektuplardan adeta hippi ruhu fışkırmakta. 1960’lar ve 1970’lerin iyimserliğinin ve pozitif bakışının sembollerinden olan Age of Aquarius (Kova Çağı) anlatısına da vurgu yapan Brody Jr, aslında bu mektuplarla ABD’nin o dönem içinden geçtiği dönemin acı gerçekliğini de ortaya koymaktaydı.

Aynı zamanda Brody Jr’ın hikayesinde çılgın sürprizler de yer almaktaydı. The Ed Sullivan Show’dan birkaç gün sonra The War Is Over adlı teklisini kaydetti ve yayınladı. Yine şovdan bir gün sonra The New York Times’da bir makale yayınlandı. Makalede Brody Jr’ın açıklamasını uyuşturucu etkisi altında yaptığı öne sürülmekteydi. Belgeselde yardım istemek için kapısına gelen yığınlarla zaman zaman dalga geçtiği ve onları aşağıladığı da görülüyor.

Çoğunun üzerinde barış sembolü çizili olan mektuplarda “bir üniversite kasabasında hard-rock çalacak bir radyo istasyonu açmak için” para isteyen bir genç, oyuncak isteyen bir çocuk gibi absürt örneklerin yanında birbirinden habersiz mektup yazmış anne ve kızı gibi çarpıcı örnekler de yer almakta.

DERTLERLE DOLU MEKTUPLARI OKUMAK…

Tarihçilerin ve arşivcilerin bu mektuplardan nasıl faydalanacakları henüz belli değil. Ağırlığı dertlerle dolu 30 bin mektubu okumak ise oldukça zor olsa gerek. Ayrıca bu mektupların hiç açılmamış oldukları bilgisi de epey ağır…

Küratör Jones, Brody Jr gibi ayrıcalıklı bir gencin “dünyanın tüm sorunlarını çözmek için servetini kullanmayı düşünmesinin pek parlak olmayan ancak hoş bir fikir” olduğunu aktarırken asıl önemli ve onu şoke eden olayın bu fikri ortaya attıktan sonra çok çok az insanın hayatına dokunması olduğunu dile getiriyor.

1970’in ilk yarısını kasıp kavurduktan sonra insanlara gönderdiği yüzlerce çeki karşılıksız çıkan, iki kere kısa süreli olarak akıl hastanesine yatırılan, bir ara kendisini Mesih ilan eden, Richard Nixon’ı telefonla arayarak tehdit etmeye çalışan ve uyuşturucu bağımlısı olan Michael James Brody Jr, 26 Ocak 1973’te intihar ederek yaşamına 24 yaşında son verdi. Babasından kendisine yaklaşık 1 milyon dolar kaldığı düşünülüyor…

*The New York Times (An Heir, a $25 Million Giveaway and 30,000 Unopened Letters), Vietnam War Song Project, The New York Times arşivi (Michael Brody Is a Suicide)

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu