Haber

Boris Johnson: Zelenski İngiltere’ye sığınmayı reddetti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve ailesine İngiltere’de sığınma teklif ettiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı bu olasılığın ‘asırlar önce’ tartışıldığını ifade eden Johnson, “Volodimir her zaman Ukrayna halkı ile birlikte kalacağını söyledi. Ona hayran olduğumu söylemeliyim” dedi. 

Johnson, Zelenski’nin “halkını bir araya getirme” ve “dünyayı harekete geçirme” konularında da çok başarılı olduğunu dile getirirken, onu “kahraman bir savaş lideri” olarak nitelendirdi.

Johnson, “Zelenski’yi elimden gelen her şekilde desteklediğimi göstermek istiyorum. Bu, desteğimi göstermenin yararı olur mu bilmiyorum ama Putin’in başarısız olması ve Zelenski’nin başarılı olması çok büyük, stratejik, politik, ekonomik ve ahlaki öneme sahip” dedi.

Kiev’in “asla düşmemesini” umduğunu söyleyen Johnson , İngiltere’den 150 binden fazla kişinin, hükümetin yeni sponsorluk planı kapsamında mültecilere ev vermeyi teklif ettiğini duyurdu. Johnson, “İngiliz halkının yaptığı şeyin inanılmaz olduğunu düşünüyorum”  ifadesini kullandı.

Geçen ay savaşın başında ABD Başkanı Joe Biden de Zelenski’yi Kiev’den tahliye etmeyi teklif etmiş ancak Zelenski, “Mühimmat istiyorum, kaçmak değil” yanıtını vermişti. 

 

Kaynak: Diğer

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu