Haber

Brent petrol nedir? Brent petrol ne kadar?

Rusya’nun Ukrayna’ya müdahalesinin uluslararası piyasadaki etkisi de devam ediyor. Bu doğrultuda gece (04.40) saatlerinde altının ons fiyatı fırladı ve 2 bin dolar seviyelerini aştı. Daha sonra ise 1.990 seviyesine geriledi.

Brent petrolün fiyatı ise, ABD’nin Rusya’dan petrol ithalatına yaptırım uygulamaya hazırlandığını açıklamasının ardından, 110 dolar civarından bir anda gece 03.30’de 130 doları aştı. Şu anda 130 dolar seviyesinde. Bu gelişmelerin yaşanmasından sonra brent petrolün ne olduğuna dair araştırmalar hızlandı. İşte brent petrol nedir? Brent petrol ne kadar son dakika? İşte detaylar…

BRENT PETROL NEDİR?

Brent petrol, Kuzey Denizi’nden çıkarılan tatlı petrol türü olarak ifade edilmektedir.

Bu petrol türü dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent veya Brent Blend olarak da bilinmektedir. Çıkaran şirket Shell tarafından ‘Brent Goose’ ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür vardır ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan ‘tatlı petrol’ sınıfında yer almasına olanak verir.

brent petrol ne kadar

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi’nden, Umman petrolü ise Orta Doğu’dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BRENT PETROL KAÇ TL?

Petrol piyasasında dengenin sağlanması adına daha yüksek fiyatlara ihtiyaç olduğunu savunan Goldman Sachs, petrol fiyatın 2023 yılında ortalama 105 dolar/varil olabileceği yönünde bir açıklamada bulunmuştu geçtiğimiz dönemlerde. Bu yıl Brent petrolünde ortalama fiyatın 96 dolar/varil olacağını tahmin etmeyi sürdüren Goldman Sachs, cari 85 dolar/varil fiyat seviyesinde düşük OECD stokları ve düşen OPEC+ atıl üretim kapasitesi sebebiyle piyasanın kritik bir biçimde yetersiz arz ile karşı karşıya olduğunu savundu.

Goldman Sachs, yüksek fiyatların tamesi azaltması ve daha fazla arzı teşvik etmesinin beklendiğini ve bu çerçevede 2023 yılında 105 dolar/varil fiyatın piyasada dengeyi sağlayacağına inandıklarını ifade etti.

Dün temmuz 2014’ten bu yana en yüksek seviye olan 113 doları aşan brent petrol 7 Mart 2022 tarihi itibari ile 128 dolar seviyelerinde seyretmekte.

BRENT NEYİN KISALTMASI?

‘Brent’ adının petrol arama sahaları olan Broom (Oseberg), Rannoch, Etive, Ness ve Tarbert isimlerinin baş harflerinin kısaltması olduğuna yönelik düşünceler bulunmaktadır.

1 VARİL PETROL KAÇ LİTRE?

1 varil petrol, 159 litredir. Varil, “bbl” olarak kısaltılmıştır ve hacmi de daima 42 U.S. galonudur. 42 galon ise 159 litreye karşılıktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu