Haber

Bu gece kara operasyonları genişletilecek

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 21. gününde de devam ediyor. İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada bu gece kara harekatlarının genişletileceği bildirildi. 

İsrail’in Hamas’ın Şifa Hastanesi’ni ana üs olarak kullandığına yönelik iddialara Hamas kanadından yanıt geldi. Hamas iddiaları reddederek BM ile Arap ve İslam ülkelerine acil müdahale çağrısında bulundu.

İsrail’in iddialarının ardından BM Genel Sekreteri, duruma müdahale edilmesi ve ateşkes sağlanması için çağrıda bulunurken BM’den gelen bir diğer açıklama da ise hastanelerin hedef gösterilmesi uluslararası hukuka aykırı olarak tanımlandı. 

İsrail ordusu ise Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarını şiddetlendirdiğini ve bu gece kara operasyonlarını genişleteceğini duyurdu. 

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, Gazze’deki hava saldırılarını artırdıklarını ve İsrail Hava Kuvvetlerinin “Gazze’deki yer altı hedeflerine geniş çapta saldırılar düzenlediğini” açıkladı.

Hagari, ordunun son birkaç gündür sürdürdüğü kara operasyonlarını devam ettirdiğini aktararak, “Kara kuvvetleri bu gece kara operasyonlarını genişletecek.” dedi.

İsrailli Sözcü Hagari ayrıca kuzey sınırındaki İsrail ordu kuvvetlerinin yüksek alarm durumunda olduğunu dile getirdi.

Hagari’nin açıklaması, İsrail Hava Kuvvetleri’nin son saatlerde Gazze Şeridi’ne düzenlediği yoğun hava saldırılarıyla eş zamanlı geldi.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana en şiddetli hava saldırılarını düzenliyor.

Patlama sesleri, İsrail tarafındaki Sderot şehrine kadar ulaşırken, bölge sakinleri, İsrail’in bu akşam başlattığı saldırıların 7 Ekim’den bu yana düzenlenen en yoğun bombardıman olduğunu ifade ediyor.

İsrail ordusu, bölgeyi hava saldırılarının yanı sıra obüsle de vurmaya devam ediyor.

NETANYAHU HÜKÜMETİ: OPERASYONLAR BİTTİĞİNDE GAZZE ÇOK FARKLI OLACAK

İsrail ordusunun yoğun saldırılarının başlamasının ardından, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun danışmanı Mark Regev, “Hamas üzerinde baskıyı artırıyoruz, askeri operasyonlar bittiğinde Gazze çok farklı olacak” dedi.

Öte yandan İsrail ordusu, uluslararası haber kuruluşları Reuters ve AFP’ye, Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren gazetecilerinin güvenliğini garanti edemeyeceğini söyledi.

 

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu