Haber

DEAŞ lideri El-Kureyşi nasıl öldürüldü? ABD Başkanı Joe Biden anlattı

ABD Başkanı Joe Biden, Suriye’nin İdlib kentinde terör örgütü DAEŞ lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’nin öldürdüğü operasyon hakkında basın toplantısı düzenledi. Biden, “ABD askeri gücü, dünyaya yönelik büyük bir terör tehdidi olan DAEŞ’in küresel liderini başarıyla ortadan kaldırdı” dedi.

Söz konusu operasyonda sivil kaybını en aza indirmek için hava saldırısı yerine özel kuvvetler operasyonunu seçtiğini belirten Biden, “Savunma Bakanlığına sivil kayıpları en aza indirmek için mümkün olan her türlü önlemi alması talimatını verdim. Bu teröristin etrafını çocuklar da dahil olmak üzere ailelerle çevrelemeyi seçtiğini bilerek, kendi halkımız için çok daha büyük bir riskle özel kuvvetler baskınına devam etme kararı aldık” dedi.

Biden, “Onu bir hava saldırısıyla hedef almak yerine sivil kayıpları en aza indirmek için bu seçimi yaptık” ifadelerini kullandı.

“EL-KUREYŞİ KENDİSİNİ HAVAYA UÇURDU”

Biden, özel kuvvetlerin baskın sırasında teröristi yakalamaya çalıştığını fakat el-Kureyşi’nin işlediği suçlar için adaletle yüzleşmektense kendisini havaya uçurmayı seçtiğini söyleyerek, “Tıpkı selefinin yaptığı gibi, ailesinin birkaç üyesini de yanına alarak” dedi. Biden, ABD ordusuna “muazzam cesaretleri, becerileri ve kararlılıkları” için teşekkür etti.

“ABD, IŞİD TEHDİDİNE KARŞI HER ZAMAN TETİKTE”

Biden, ABD’nin DAEŞ’ten gelen tehditlere karşı tetikte olduğunu belirterek, “Bu operasyon, ABD’nin dünyanın neresinde saklanmaya çalışırlarsa çalışsın terör tehditlerini ortadan kaldırma kapasitesinin ve erişiminin bir kanıtıdır” dedi.

Biden, “Teyakkuzdayız, hazırlıklıyız. Dün geceki operasyon dünyanın dört bir yanındaki teröristlere güçlü bir mesaj gönderdi. Peşinizden geleceğiz ve sizi bulacağız. Bugün bir kez daha ABD halkını güvende tutmak ve müttefik ve ortaklarımızın güvenliğini güçlendirmeye durmaksızın devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

JOE BIDEN YAZILI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

ABD Merkez Komutanlığı kontrolündeki Özel Harekat Kuvvetleri, gece saatlerinde Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’e bağlı Atme kasabasında hava operasyonu gerçekleştirmiş, Biden ise bugün yaptığı yazılı açıklamayla düzenlenen operasyonda terör örgütü DAEŞ lideri el-Kureyşi’nin öldürüldüğünü duyurmuştu.

Suriye Sivil Savunma örgütü tarafından yapılan açıklamada ise, dün gece düzenlenen operasyonda 6’sı çocuk, 4’ü kadın toplam 13 kişinin öldüğü belirtilmişti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump da Ekim 2019’da yaptığı açıklamada DAEŞ’in eski lideri Ebubekir El Bağdadi’nin ABD ordusunun düzenlediği operasyon sırasında bir tünelde üzerindeki intihar yeleğini patlatarak intihar ettiğini duyurmuştu.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu