Haber

Diğer ülkelerin hava üslerini Ukrayna uçaklarına açması savaş sayılır

Rusya’nın Ukrayna saldırmasından sonra bölgede gerilim hat safhaya çıkarken, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi.

“UKRAYNA’NIN HAVA KABİLİYETİ İMHA EDİLDİ”

Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev rejiminin muharebe kabiliyetine sahip hava unsurlarının neredeyse tamamının imha edildiğini açıkladı.

Basın toplantısı düzenleyen Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin avcı uçakları ve hava savunma sistemleri, Ukrayna’ya ait üç Su-27 avcı uçağını ve üç insansız hava aracını daha vurdu. Dün ve henüz devam eden bugün boyunca Ukrayna Hava Kuvvetleri 11 savaş uçağı ve 2 helikopter kaybetti. Kiev rejiminin muharebe kabiliyetine sahip hava unsurlarının neredeyse tamamı imha edildi” dedi.

“SAVAŞA DAHİL OLURLAR”

Ukrayna’ya ait savaş uçaklarının Romanya’ya ve diğer sınır komşusu ülkelere geçtiğine dair teyitli bilgilere sahip olduklarını belirten Savunma Bakanlığı, “Diğer ülkelerin hava üslerini Ukrayna uçaklarına açması ve bu uçakların Rusya’ya karşı kullanılması, söz konusu ülkelerin silahlı çatışmaya dahil olduğu şeklinde yorumlanabilir” ifadelerini kullandı.

UZUN MENZİLLİ SİLAHLARI KULLANDI

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Vinnıtsya şehrinde Ukrayna askeri havaalanının uzun menzilli hassas silahlarla devre dışı bırakıldığını bildirdi.

Kaynak: Diğer

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu