Haber

Dışişleri Bakanı Fidan, ABD’li mevkidaşı Blinken ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken İsrail Filistin çatışması üzerine görüştü.

ABD’li Bakan Blinken’ın yaptığı sosyal medya paylaşımında “Gazze’deki çatışmanın bölgeye yayılmasını önlemek, rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak ve insani yardımı seferber etmek yönündeki çabalarımızı görüşmek üzere Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile konuştum. Ayrıca İsveç’in NATO’ya katılımının onaylanmasını da değerlendirdik.” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET’İN 100. YILINI KUTLAMIŞTI

Türkiye Cumhuriyet’ininin 100’üncü yılı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından tebrik edildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutlarken, ABD halkı adına Türkiye halkını en içten tebriklerimi sunuyorum” dedi.

Blinken, “Bu 100 yıl boyunca Türkiye’nin giderek daha önemli bir küresel aktör haline geldiğini ve uluslarımız arasındaki dostluğun giderek derinleştiğini gördük. NATO ittifakımız bölgesel barış ve güvenliğin temelidir ve biz Ukrayna’nın egemenliğini ve demokrasisini desteklemek için dayanışma içerisindeyiz” dedi.

Gelişen ticaret ve yatırım bağlarının her iki ülkede de istihdam ve ekonomik anlamda fırsatlar oluşturduğuna dikkat çeken Blinken, her iki ülkeye seyahat eden öğrenci ve profesyoneller ile turistlerin sayısı artmaya devam ettiğini belirterek, bunun ABD-Türk halklarını birbirine daha da yakınlaştırdığını aktardı.

Blinken, “Bu tarihi vesileyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu sizlerle birlikte kutluyor, halkımıza, bölgemize ve dünyaya fayda sağlayacak bir diğer yüzyıllık dostluk ve ittifakı daha sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu