Haber

Doğal gaz fiyatı iki katına çıkacak

Rusya’nın en büyük doğalgaz müşterisi Avrupa’ya sattığı doğalgazın miktarı, Moskova’nın Şubat ayında başlattığı Ukrayna işgaliyle birlikte azaldı.

İşgalin ardından Avrupa’ya gaz sevk edilen ana boru hatlarından biri kapatıldı. Rusya, ruble ile ödeme yapmayı reddeden bazı Avrupa ülkelerine gaz satışını durdurdu. Ayrıca Almanya’ya gazı taşıyan Kuzey Akım 1 hattının türbinleriyle ilgili anlaşmazlık sonucu Rusya’nın sağladığı gaz miktarı azaldı.

Rusya kaynaklı arzın azalmasıyla birlikte doğalgaz fiyatları çok keskin artış kaydetti.

Rusya Ekonomi Bakanlığı, Gazprom’un boru hatları üzerinden doğalgaz ihracatının bu sene 170.4 milyar metreküpe düşeceğini tahmin ederken Mayıs ayında bu rakamı 185 milyar metreküp olarak öngörmüştü. Rusya 2021 yılında ise 205.6 milyar metreküp doğalgaz ihraç etmişti.

İhraç edilen doğalgaz hacminin bu yıldan sonra da düşmeye devam edeceğini belirten Ekonomi Bakanlığı, bu düşüşe bir gerekçe sunmadı.

Ekonomi Bakanlığı, Reuters tarafından görülen belgelere göre, arz daralması sonucu Gazprom’un doğalgaz fiyatının 2022’de 1,000 metreküp başına 730 dolara çıkacağını öngördü. Bu seviye, gaz fiyatının geçen sene kaydedilen 304.6 doların iki katına, bir önceki 523.3 dolar tahmininin de yüzde 40 üzerine çıkacağını gösteriyor.

Kaynak: DHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu