Haber

Efsane kayanın koruyucusu Sanni 137 yaşında hayatını kaybetti

HABER GLOBAL – Nijerya’da doğal olarak oluşan, kale görevi gören ve kutsal sayılan Olumo Kayası’nın koruyucusu olarak yıllardır hizmet veren ve ülkede ‘Ana Tanrıça’ lakabıyla anılan Sinatu Aduke Sanni, 138 yaşına sayılı günler kala hayatını kaybetti.

Nijerya’da Iya Olumo (Olumo’nun Ana Tanrıçası) olarak da anılan Sanni, yıllardır Olumo Kayası’nın altında yaşıyordu.

137 yaşındaki kadın, gelen turistlere kayanın hikayesini anlatıyor, kehanetlerde bulunuyordu.

Ölüm haberini oğlu Solomon Adio duyurdu. Annesinin hastalandıktan kısa bir süre sonra hayatını kaybettiğini açıkladı.

Olumo Kayası yıllar boyunca kabile savaşlarında doğal kale olarak hizmet vermişti. Kaya, deniz seviyesinin 137 metre üzerinde olan Abeokuta’da bulunuyor. Abeokuta da yerel Yoruba dilinde ‘kayanın altı’ anlamına geliyor.

Efsaneye göre Egbalılar kayanın içine saklandıktan sonra Olumo Kayası görünmez olmuş ve düşmanlar Egbas’a ulaşamamıştı. İnanışa göre Egbalılar ne zaman ihtiyaç duysa bu kaya halkı koruyor. Egba halkını düşmanlarından kurtaran Olumo Kayası, Ogun eyaletinin başkeni Abeokuta’da turistler için bir cazibe merkezi haline geldi.

Yıllardır hiç ara vermeden Olumo Kayası’nın yanı başında duran tuhaf hikayeler anlatan Sanni son 40 yılını kayanın altındaki yerleşim yerlerinden birinde geçirmişti. Bölge halkı tarafından büyük saygı görüyordu.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu