Haber

Ermenistan’dan Azerbaycan hava sahasındaki uçaklara tehlikeli taciz!

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Rus Barış Güçleri’nin kontrolündeki bölgedeki yasa dışı Ermeni grupların yerli ve yabancı uçaklara sahte sinyaller göndererek uçakların navigasyon sistemlerini bozduğunu duyurdu. Açıklamada uçuş güvenliğini tehdit eden bu uygulamaya karşı Rus Barış Güçleri’nin herhangi bir önlem almadığının altı çizildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “Son günlerde Azerbaycan hava sahasından uçan yerli ve yabancı havayollarına ait yolcu uçaklarının GPS uydu navigasyon sistemlerine karşı, Rus barış gücünün geçici konuşlandığı Azerbaycan topraklarındaki yasa dışı Ermeni silahlı grupları tarafından radyo paraziti gönderiliyor.

Gönderilen radyo parazitleri nedeniyle 24 Temmuz’da Bakü-Fuzuli güzergahında uçan Azerbaycan Havayolları’na ait ATR-45 yolcu uçağında saat 10:49’dan 11:16’ya kadar; 25 Temmuz’da Budapeşte-Bakü seferini yapan Çek Hava Yolları’na ait uçağında saat 14:48’den 15:25’e kadar ve 28 Temmuz günü Bakü-Kebele seferini yapan Azerbaycan Hava Yolları’na ait ATR-45 tipi uçağında saat 14:08’den 14:30’a kadar ve ters yönde saat 15:04’ten 15:26’ya kadar GPS uydu navigasyon sisteminde arıza meydana geldi.

Bu ve benzeri olaylar hakkında Rus barış gücü birliği komutanlarını bilgilendirdik.

Hava sahamızdan geçen uçakların güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden bu provokasyonlara karşı bugüne kadar Rus barış gücü birlikleri tarafından herhangi bir önlem alınmadı” denildi.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu