Haber

Faberge yumurtası nedir? Faberge yumurtası geçmişi

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle el koyduğu Rus oligarkın yatından Faberge yumurtası bulundu. Yaşanan bu gelişmenin ardından Faberge yumurtaları araştırma konusu olmuş durumda. İşte Faberge yumurtaları hakkında merak edilenler…

FABERGE YUMURTASI

Faberge yumurtaları, 1842 yılında Gustav Faberge tarafından tasarlanan ve 1885 yılında genç kuyumcu Carl Faberge tarafından Rus Çarı 3. Alexandr için geliştirilen sanat eserleridir.

Carl Faberge tarafından 1885 yılında Rus Çarı 3. Alexandr için tasarlandıktan sonra bir gelenek haline geldi. Değerli yumurtalardan toplam 50 adet üretildiği ve bunların da dünyanın farklı yerlerinde olduğu düşünülüyor.

Şimdiye kadar bu yumurtalardan 43’ü ortaya çıktı, 7’si ise hala kayıp. Yumurtalar son olarak geçtiğimiz yıl İngiltere’nin başkenti Londra’da sergilenmiş ve büyük ilgi çekmişti.

Rus Çarı 3. Alexandr, 1885 yılında eşi İmparatoriçe Maria Feodorovna’ya Paskalya hediyesi olarak sunmak için mücevher tasarımcısı Carl Faberge’i görevlendirdi. Carl Faberge, paskalya yumurtalarından ilham alarak İmparatoriçe için devekuşu yumurtasının içini ve dışını mücevherle kapladı.

İlk tasarlanan yumurta çok beğenilince her sene paskalya bayramında gelenek haline geldi. Tasarımlarıyla dikkat çeken yumurtaların içinde süpriz başka bir eser daha bulunuyor.

Bazılarında ise Çarlık sarayının minyatür bir tasarımı ya da Romanov Ailesi’nin görselleri yer alıyor. Tamamlanması bir yılı bulan yumurtalar değerli taşlarla bezenmiş ve el işçiliği de titizlikle yapılmıştır. Yumurtaların bir kısmı Kremlin Sarayı’ndadır.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu