Haber

Filin ölümü Hindistan’ı karıştırdı: Ölüm tuzağı

Dişi, yapraklarını yedii ağacı elektrik hattına ittiği tahmin edilen erkek fil, elektrik çarpması sonucu korkunç bir biçimde hayatını kaybetti.

Çevreciler yıllardır hükümeti fil koridorlarındaki elektrik hatlarını ağaçlardan uzağa yapmaları ve en az 5 metre uzunluğunda olmaları konusunda uyarıyordu.

Gudalur ormanlarında Devarshola kısmındaki Puliyampara’da ölü olarak bulunan filin yaşı bilinmiyor. Onu ölüme getiren etkeninin dişlerini ağacı iterek elektrik hattıyla temas ettirmesi olduğu düşünülüyor.

File otopsi yapılacak ve gerçek ölüm nedeni ortaya çıkarılacak. Ayrıca bölgede ayrıntılı bir saha incelemesi yapılacak.

Gudalur ve Nilgiris orman bölümleri ile Mudumalai Kaplan Koruma Alanı’ndaki elektrik hatları daha önce de ölümlere yol açmıştı. Çevreciler 2016 yılından bu yana bu bölgede 7 filin elektrik çarpması sonucu öldüğünü söylüyor. En son 2022’de iki fil aynı nedenden dolayı ölmüştü.

Sadece filler de değil. 2020 yılında 1 filin yanı sıra 4 yaban domuzu, 2 firavun faresi ve 1 kobra yüksek gerilim hattındaki elektrik kaçağı nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Çevreciler yıllardır Hindistan hükümetin elektrik hatları konusunda uyarıyor. Hatların yerden yüksekliğinin yeterli olmadığı ve ağaçlara yakın kurulması nedeniyle hayvanlar için ölüm tuzağına dönüştüğünü belirtiyorlar. Ayrıca hatlarda örgülü elektrik kablosu kullanılması önerisinde de bulundular.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu