Haber

Filistinli esirlerin aileleriyle kavuşma anları Haber Global’de

Son dakika haberi… 

İsrail ile Hamas arasında esir takasına yönelik mutabakat sağlanmasının ardından Hamas’ın elindeki 24 esire karşılık 39 Filistinli esir serbest bırakıldı.

Filistinli esirlerin yıllar sonra Batı Şeria’da aileleriyle kavuşma anlarını Haber Global kameraları kaydetti.

FİLİSTİN HALKI TARAFINDAN BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDILAR

İsrail hapishanelerinden serbest bırakılan Filistinli kadınlar aileleri ve Filistin halkı tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. İsrail’de 8 yıl tutuklu olan Filistinli Marah Bekir de serbest bırakılanlar arasındaydı. 

İsrail ile Hamas arasında sağlanan esir takası anlaşmasının ardından İsrail hapishanelerinde tutuklu olan Filistinli kadın ve çocukların ilk kısmı serbest bırakıldı. 

İsrail hapishanesinde 8 yıl tutuklu olan Filistinli Marah Bekir Hamas ile İsrail’in uzlaştığı “çatışmalara insani ara verilmesi mutabakatı” kapsamında serbest bırakıldı. Bekir, Kudüs’teki evinde ailesi tarafından karşılandı.

İsrail ile Hamas arasında yapılan esir takası mutabakatı kapsamında İsrail hapishanelerinden serbest bırakılan Filistinli kadınlardan Hanan Bergusi de, “Direnişçiler olmasaydı özgürlüğü göremezdik.” açıklamasında bulundu.

Filistin direniş hareketi Hamas’ın serbest bıraktığı 13 İsrailli esirin İsrail’e ulaşmasından kısa süre sonra işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan İsrail’e bağlı Ofer Hapishanesi’nden 24’ü kadın 15’i 18 yaş altı çocuk olan 39 Filistinli esir serbest bırakıldı.

Binlerce Filistinli, serbest bırakılan kadın ve çocuk esirleri karşılamak için Filistin ve Hamas bayraklarıyla Batı Şeria’nın Betunya Beldesi’nde toplandı. Filistinliler, tekbirler getirerek Hamas ve Filistin direnişini öven sloganlar attı; esirlerin özgürlüğüne kavuşmasını kutladı.

Bergusi, “Özgürlüğümüz direnişçilerin varlığına bağlıdır. Onurumuz onların varlığına bağlıdır. Başımızın dik olmasını sağlayan, direnişin varlığıdır. Direnişçiler olmasaydı tek bir esir serbest bırakılmazdı.” dedi.

 

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu