Haber

Foxconn’un milyarder kurucusu Tayvan seçimlerinde aday

Bir basın toplantısı düzenleyen Gou, iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi’ni eleştirerek, izlediği politikaların Tayvan’ı, kendi kendini yöneten ada demokrasisini topraklarının bir parçası olarak gören Çin ile “savaş riskine soktuğunu” söyledi.

Tayvan’ın ayrıca ekonomi ve ülke içindeki diğer konularda da yeni yaklaşımlara ihtiyacı olduğunu anlatan Gou, “Ülke içinde, ulusal politikanın yönü her türlü hatayla dolu. Tayvan endüstrisinin ve insanların geçim kaynaklarının zorluklarını çözmenin bir yolu yok” dedi.

Resmi olarak Hon Hai Precision Industry Co. olarak bilinen Gou’nun Foxconn’u, Apple’ın önemli bir tedarikçisi ve Çin’de fabrikaları var.

Gou’nun uzun zamandır başkanlık hedefleri var. 2019 seçimlerinde aday oldu ancak Demokratik İlerleme Partisi’nden Tsai Ing-wen’in yeniden seçimleri kolayca kazanmasıyla kaybetti.

Gou bu kez başlangıçta Çin’e dost muhalefet partisi Kuomingtang’ın adayı olmak istedi. Ancak parti Yeni Taipei Belediye Başkanı Hou Yu-ih’i aday olarak seçti.

Gou, Tayvan halkı için önemli olan konularda katkıda bulunabileceğini düşündüğünü belirterek, “Son zamanlarda, özellikle (Çin ile) boğazlar arası ilişkiler, ekonomik kalkınma veya uluslararası ilişkiler konularında önemli politika tartışmaları görmedim… ” dedi.

Gou, başkan olarak Tayvan toplumunun birliği için çalışacağını, çünkü birliğin Tayvan’ın geleceği için kritik öneme sahip olduğunu söyledi.  

Kaynak: Ajans Bizim

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu