Haber

Gazze’de ölmek üzere olan annesinin karnından kurtarılan bebek hayatını kaybetti

Prematüre kız bebeğin kaldırıldığı Birleşik Arap Emirlikleri hastanesinden yapılan açıklamada, Sabrin el-Ruh’un perşembe günü öldüğü belirtildi, ancak daha fazla ayrıntı verilmedi.

Bebeğin amcası Rami aş-Şeyh, “Refah’taki Birleşik Arap Emirlikleri hastanesinden (…) bir telefon aldım ve bana durumunun kötüleştiğini, onu kurtaramadıklarını ve yaklaşık bir hafta önce Refah’ın doğusundaki aile evini vuran bombardımanda ölen ailesine katıldığını bildirdiler” dedi. 

Amca, cenazeyi dün hastaneden aldığını söyledi ve “Babası Şükrü’nün mezarını açtım ve onu oraya, Refah’ın Avni Daher mezarlığına gömdüm” dedi.

Anne doğum yaptıktan sonra öldü

Bir cerrah, anne Sabrin es-Sakani’nin kafasında ve karnında çok ciddi yaralanmalarla ve zorlukla nefes alarak getirildiği söyledi. Sağlık ekipleri kadını muayene ettiklerinde hamile olduğunu fark etti ve sezaryenle bebeği almaya karar verdi. Anne, birkaç dakika sonra hayatını kaybederken, bebeğin babası ve kız kardeşi de hastaneye ölü olarak getirildi.

Gazze Sağlık Bakanlığına göre, ailenin evini vuran saldırıda en az 19 kişi hayatını kaybetti. BM’ye göre, Refah’ta yaklaşık 1,5 milyon insan yaşıyor ve bunların arasında altı ayı aşkın süredir devam eden bombardımanlar ve Gazze Şeridindeki (nüfus 2,4 milyon) çatışmalar nedeniyle yerinden edilen bir milyondan fazla kişi de bulunuyor. 

İsrail, Hamas’ın kalan son taburlarının Refah’ta toplandığını iddia ediyor ve onları yok etmek için buraya bir saldırı düzenleyeceğini söylüyor.

Hamas’ın kontrolündeki Sağlık Bakanlığı’na göre, savaşta çoğu sivil 34 bin 356 Filistinli hayatını kaybetti.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu