Haber

Hawaii yangınlarında ölü sayısı 99’a yükseldi: 1300 kişi kayıp

ABD’nin Hawaii eyaletine bağlı Maui Adası’nda büyük yıkım yaratan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısının 99’a yükseldiği açıklandı. Hawaii Valisi Josh Green, günde 10 ila 20 arasında ceset bulmayı beklediklerini aktardı. Yangınların ardından bin 300 kişinin halen kayıp olduğu bildirildi. Vali Green tam bilanço için 10 gün geçmesinin gerekebileceğini söyledi.

CBS televizyonuna konuşan Green, 12 bin kişinin yaşadığı Lahaina kasabasında halkın ya kaçtığını ya da yangında öldüğünü söyledi. Ülke tarihinin en ölümcül yangınında resmi ölü sayısı ise 99 olarak açıklandı. Afet bölgesinde metal yığınları ve kül yığınları arasında kalan cesetleri bulabilmek için kente 20 kadavra tespit köpeği getirildi. Vali Green, düzenlediği basın toplantısında henüz yüzde 25’lik bir alanın arandığını aktardı. Kömürleşen cesetlerin kimlik tespitinin de uzun sürebileceği kaydedildi. Maui Polis Müdürü Jeff Pelletier, 13 kilometrekarelik bir alanda ceset araması yapılacağını söyledi.

YANGINLARLA İLGİLİ ‘KAPSAMLI BİR İNCELEME’ BAŞLATILDI

BBC Türkçe’nin haberine göre; bölgede yaşayanlar, yangın öncesi erken uyarı sisteminin çalışmadığını savunuyor ve yetkilileri müdahale konusunda suçluyor. Hawaii Başsavcısı, yangınlarına nasıl müdahale edildiğine ilişkin ‘kapsamlı bir inceleme’ başlatıldığını duyurdu. Hawaii’nin Maui adası ve Büyük Ada’daki yangınlar 8 Ağustos Salı gecesi başlamıştı. Yangının nedeni henüz bilinmemekle birlikte, kasırga rüzgarları ve kuru hava alevleri körükledi. Lahaina’ya inen tepelik alandaki kuru ot yangının bir anda kente sıçradığı aktarıldı.

Maui Adası’nda 35 bine yakın insan yaşıyor. Yetkililer, Lahaina ve Kaanapali’nin bulunduğu Batı Maui’de kayıp kişileri arıyor. Lahaina’ya giden tek yol olan Honoapiilani Otoyolu’nda, su ve yakıt taşıyan kamyonların yanında yorgun ve endişeli görünen ailelerle birlikte araçlar uzun bir kuyruk oluşturuyor. BBC’ye konuşan bir aile, teyit edilen ölü sayısının zaten yüksek olmasına rağmen daha da artacağına inandıklarını söyledi. Bir aile üyesi, “Sadece bizim sokakta 50 kişi var” dedi.

HAWAII’DEKİ EN ÖLÜMCÜL DOĞAL AFET

Maui yetkilileri de Lahaina’da ölü sayısının 1960 yılında 61 kişinin ölümüne neden olan tsunamiyi gölgede bırakarak Hawaii’nin en ölümcül doğal afeti olduğunu belirtti. 11 Ağustos Cuma günü bölgede yaşayan bazı kişilerin Lahaina’ya dönmesine izin verilmesine rağmen, tarihi kasaba yakınlarındaki stadyuma tahliye edilenlerin çoğu geri dönmek için acele etmediklerini söyledi. Birçoğu yangından zor kaçarken evlerinin alev almaya başladığına tanık olmuş ve geriye dönecek hiçbir şeyleri kalmadığından emin olduklarını, hayatta kaldıkları için minnettar olduklarını ifade etti.

ADADAKİ BİNLERCE KİŞİ EVSİZ KALDI

Adada binlerce insan evsiz kaldı. Yeniden inşanın milyarlarca dolara mal olacağı belirtildi. Son günlerde Maui’deki yardım kuruluşlarına bağışlar yapılmaya başladı. Ada, aralarında Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un da bulunduğu çok sayıda varlıklı insana ev sahipliği yapıyor. Bezos ve ortağı Lauren Sanchez yangın mağdurlarına yardım için 100 milyon dolar bağışta bulundu. 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu