Haber

İç savaşta bir tane bile kalmamıştı! Beyaz gergedanlar 40 yıl sonra geri döndü

Mozambik’te 1977-1992 yılları arasında süren iç savaşta beyaz gergedan nüfusu tamamen tükenmişti.

 Sivil toplum kuruluşu Barış Parkları Vakfı (PPF) tarafından yürütülen bir doğa koruma programı kapsamında, 19 gergedan, Mozambik’in güney batısındaki Zinave Ulusal Parkı’na getirildi.

İç savaşta bir tane bile kalmamıştı! Beyaz gergedanlar 40 yıl sonra geri döndü - Resim : 1

Gergedanların teslim töreninde hazır bulunan Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi, burada yaptığı konuşmada, “Biyoçeşitliliğin korunması evrensel bir zorunluluktur ve birlikte doğal mirasımızın korunması için savaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Afrika vahşi doğasının “5 büyükleri” içinde yer alan gergedanlarının nüfusu, yüksek piyasa değerine sahip boynuzları için kaçak avcılar tarafından avlanmaları sonucu, son yarım asırda tükenme noktasına geldi.

İç savaşta bir tane bile kalmamıştı! Beyaz gergedanlar 40 yıl sonra geri döndü - Resim : 2

Güney Afrika Milli Parklarından (SANPARKS) edinilen bilgiye göre, kaçak avcılık sonucu bugün kıtanın vahşi doğasında yaklaşık 3 bin 800 siyah gergedan ve 18 bin civarında beyaz gergedan bulunuyor.

Bazı Asya ülkelerinde “statü” simgesi olan takı ve süs eşyası yapılmak için talep edilen gergedan boynuzları, uluslararası piyasada kilosu on binlerce dolardan alıcı buluyor.

İç savaşta bir tane bile kalmamıştı! Beyaz gergedanlar 40 yıl sonra geri döndü - Resim : 3

Uluslararası suç örgütleri, hayvan başına yüz binlerce dolarlık gelir elde ettikleri bu boynuzlar için gergedanları hedef almayı sürdürüyor.

İç savaşta bir tane bile kalmamıştı! Beyaz gergedanlar 40 yıl sonra geri döndü - Resim : 4

Öte yandan kaçak avcılarla etkin mücadele ve Covid-19 salgının getirdiği seyahat kısıtlamaları nedeniyle son birkaç yılda kaçak avlanan gergedan sayısında düşüş yaşanıyor.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu