Haber

İngiltere uçakları, İran İHA’larını düşürdü

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İran’ın dün gece İsrail’e düzenlediği insansız hava aracı (İHA) ve füze saldırısı hakkında açıklama yaptı. Basına konuşan Sunak, İngiltere’ye ait savaş uçaklarının da İran İHA’larına karşı eylemde bulunduğunu kabul etti.

Çatışmanın tırmanmaması için ‘sakin kafayla’ düşünme çağrısı yapan Sunak, “Uçaklarımızın bir dizi İran saldırı İHA’sını vurarak düşürdüğünü teyit edebilirim” diye konuştu. İran’ın saldırının başarılı olması halinde bunun bölgesel istikrar için olumsuz sonuçları olacağına işaret eden Sunak, “Elbette burada bizim güvenliğimiz için de önemli olan İsrail ve daha geniş bölgenin güvenliğinin yanındayız” dedi.

Diğer G7 liderleriyle görüşmesinden önce açıklamada bulunan İngiltere Başbakanı, “Şu anda müttefikler ile koordinasyon kurmak ve bir sonraki adımları konuşmak önemli” dedi.

Sunak, dün yaptığı açıklamada da İran’ın İsrail’e hava saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek, “Müttefiklerimizle durumu istikrara kavuşturmak ve gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için acilen çalışıyoruz” ifadesini kullanmıştı. Sunak, X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, “İran rejiminin İsrail’e yönelik pervasız saldırısını en güçlü ifadelerle kınıyorum. İran bir kez daha kendi arka bahçesinde kaos tohumları ekmeye niyetli olduğunu göstermiştir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu