Haber

İnsancıl hukuk seçici olarak uygulanamaz

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 7 Ekim tarihinden bu yana devam ediyor. İsrail’in saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere on binlerce silahsız masum sivil hayatını kaybetti. Uluslararası hukukun ve kuruluşların Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları durdurmak için attığı adımlar yetersiz kaldı.

Avrupa ve ABD’nin de desteğini alan İsrail, Filistinlilere yönelik zulmünü artırdı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıların hayatını kaybeden sivillerin sayısı 17 bin 700’e ulaştı. 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hamas’ın saldırılarının İsrail’in yaptığı ihlalleri haklı çıkarmayacağını belirterek, “Uluslararası insancıl hukuk seçici olarak uygulanamaz” dedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana devam ediyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, Hamas’ın saldırılarının İsrail’in yaptığı ihlalleri haklı çıkarmayacağını belirterek,

“Hamas’ın İsrail’e ayrım gözetmeksizin roket atması ve sivillerin canlı kalkan olarak kullanılması savaş yasalarına aykırıdır ancak İsrail’in kendi ihlallerini haklı çıkarmaz. Uluslararası insancıl hukuk seçici olarak uygulanamaz. Her zaman eşit derecede bağlayıcıdır ve karşılıklılığa bağlı değildir” dedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında bugüne kadar en az 7 bini çocuk toplam 17 bin 700 Filistinli hayatını kaybederken, 48 bin 780 Filistinli de yaralandı.

 

 

 

Kaynak: İHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu