Haber

İsrail’de savaş kabinesi, kara harekatı kararını onayladı! Netanyahu: Hamas’ı yok edeceğiz

İsrail’de savaş kabinesi, kara harekatı kararını onayladı. 7 Ekim tarihinden bu yana ilk kez basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Dün savaşın ikinci aşaması başladı. Uzun ve zorlu olacak. Hamas’ı yok edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim tarihinden beri devam eden çatışmalar nedeniyle binlerce sivil hayatını kaybetti. Gazze Şeridi’ne yönelik hem havadan hem karadan saldırılarını şiddetlendiren İsrail Ordusundan yapılan son açıklamada, “büyük bir güçle topraklarına girmekten başka çare yok” denilmişti.

NETANYAHU: SAVAŞ ZOR VE UZUN OLACAK

Netanyahu savaşın başından bu yana ilk kez basından gelen soruları yanıtladı. Hamas’ın saldırılarına yol açan duruma dair sorumluluk alıp almayacağı soruldu. Netanyahu, “Savaş bittikten sonra her soruya yanıt vereceğiz. Korkunç bir ihmal vardı. Çevrilemedik taş kalmayacak. Şimdi görevim ülkeyi kurtarmak” dedi.

KARA HAREKATI KARARI OY BİRLİĞİYLE ALINDI

İsrail’de savaş kabinesinin kara harekatı kararını onaylamasının ardından ilk kez soruları yanıtlandıran Netanyahu, “Gazze şeridindeki savaş zor ve uzun olacak. Bu bizim ikinci bağımsızlık savaşımız. Bu benim hayatımın misyonu. Dün gece 2. aşama başladı. Kara Harekatı kararını savaş kabinesi onayladı” dedi. 

SAVUNMA BAKANI GALLANT: REHİNELERİ GERİ GETİRMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ

Savunma bakanı Gallant ise açıklamasında, “Rehineleri ülkemize döndürmek için çaba sarf ediyoruz. Onları geri getirmek için her şeyi yapmaya hazırız. Bu ikinci önceliğimiz değil. Bu bizim için son derece önemli. Askeri baskı arttıkça bu amaca ulaşma şansımız da artacak.” dedi.

İSRAİL ORDU SÖZCÜSÜ HAGARİ: KARA OPERASYONLARININ KAPSAMI YAVAŞ YAVAŞ GENİŞLETİLİYOR

İsrail ordu sözcüsü Hagari, ordunun Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonlarını yavaş yavaş artırdığını söyledi. Hagari, “Ordu, Gazze’deki kara operasyonlarını ve kuvvetlerinin kapsamını yavaş yavaş genişletiyor” dedi.

İsrail İletişim Bakanı tarafından yapılan açıklamada ise “Elon Musk’un uluslararası yardım kuruluşlarına Gazze’de internet sağlama girişimiyle mücadele edeceğiz” denildi.

HAMAS’TAN FLAŞ REHİNE AÇIKLAMASI

Hamas liderlerinden Yahya Sinvar “İsrail’in elindeki tüm esirleri bırakması karşılığında, Hamas da elindeki esirleri bırakacağı bir anlaşmayı hemen yapmaya hazır” açıklamasında bulundu.

Sinvar “Esir takası anlaşmasına hazırız. Direnişin elindeki tüm esirlerin serbest bırakılması karşılığında, İsrail hapishanelerindeki tüm tutukluların serbest bırakılmasını da içeren bir anlaşmayı derhal sonuçlandırmaya hazırız.”

İSRAİL’E ‘ŞİFA HASTANESİNE SALDIRI’ SORUSU: TÜM SEÇENEKLER MASADA

Gazze’deki El Şifa Hastanesi’ne saldırı olasılığına ilişkin soruyu yanıtlayan İsrail Ordusu Sözcüsü Hagari, “Bu savaşta tüm seçenekler masada” açıklamasında bulundu.

SALDIRILAR 22’NCİ GÜNÜNDE DE DEVAM EDİYOR

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlediği saldırılar 22’nci gününde devam ediyor.

İsrail ordusunun dün gece yoğunlaştırdığı bombardımanın ardından yaptığı “Kara Kuvvetleri bu gece faaliyetlerini genişletecek” açıklaması gözleri Gazze Şeridi’ne çevirdi.

“BÜYÜK BİR GÜÇLE TOPRAKLARINA GİRMEKTEN BAŞKA ÇARE YOK”

İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi Gazze Şeridi sınırında konuşlandırılmış askerleri ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde büyük bir kara operasyonu düzenlenmesi gerektiğini belirterek, “Düşmanı ortaya çıkarmak için büyük bir güçle topraklarına girmekten başka çare yok” dedi.

“SAVAŞTA YENİ BİR AŞAMAYA GEÇTİK”

Halevi, savaşın başlamasının üstünden 3 hafta geçtiğini belirterek, “Bu savaşın aşamaları var ve bugün yeni bir aşamaya geçtik” ifadelerini kullandı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde kara operasyonları sürdürdüğünü açıklayan Halevi, “Bu operasyonlar, Hamas’ın dağıtılması, sınır güvenliği ve tüm rehinelerin evlerine geri dönmesi hedeflerine hizmet ediyor” şeklinde konuştu.

“SAVAŞIN AMACI KARADAN GİRİŞİ GEREKTİRİR, BEDEL ÖDEMEDEN ZAFER OLMAZ”

Risk olmadan başarının olmayacağını vurgulayan Halevi, “Savaşın amacı karadan girişi gerektirir. Bedel ödemeden zafer olmaz” açıklamasını yaptı. Halevi, rehinelerin iadesinin son derece önemli olduğunu kaydederek, “Hamas şu anda masumları, bebekleri, çocukları, kadın ve erkekleri, yaşlı vatandaşları elinde tutuyor. Bu çabanın başarıya ulaşması için her şeyi yapacağız” dedi.

Halavi açıklamasını “Hedeflerimizi net olarak belirledik. Yolumuz uzun olacak. Kararlılıkla mücadele edip kazanacağız” ifadelerini kullanarak sonlandırdı.

 

Kaynak: İHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu