Haber

İsveç’ten ‘PKK’ açıklaması: Türkiye’nin çekinceleri karşılanacak

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamamasının sebebinin PKK’nin ‘geniş faaliyetleri’ olduğunu söyledi. İsveç’in NATO’ya katılım süreci hakkında Dahens Nyheter gazetesine açıklamalarda bulunan Billström, Türkiye’ye karşı sorumluluklarının bulunduğunu ifade etti.

Billström, “Türkiye’nin de İsveç’in NATO üyeliğini onaylamamasının nedeni bu. Bu problemle ilgilenmek için Türkiye’ye karşı sorumluluklarımız var” değerlendirmesinde bulundu. Billström, 1 Haziran’da İsveç’te yürürlüğe girecek yeni terör ceza yasası ile Türkiye’nin çekincelerinin de karşılanacağını anlattı.

YENİ CEZA TASARISI

Ülkede terör örgütlerine üyeliğin suç kapsamına alınması hedeflenen yasa tasarısında, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişilere 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Tasarıya göre, terör örgütünü destekleme, güçlendirme veya teşvik etme kastı taşıyan faaliyetlere katılan kişiler, en fazla 4 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek. Ağırlaştırıcı nedenler var ise bu suçların cezası en az 2, en fazla 8 yıl hapis olacak.

Terör örgütü için silah, cephanelik, yanıcı ve patlayıcı madde, ulaşım desteği, örgüte arazi ve mülk kiralama gibi suçlara karışanlara 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Bu suçlarda ağırlaştırıcı nedenler varsa 1,5 yıl ila 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Tasarı, yetkililere, terör örgütlerini finanse eden ya da başka yollarla destekleyen kişileri gözaltına alma ve yargılama konusunda çok daha geniş yetkiler veriyor. Ceza yasa tasarısı 3 Mayıs’ta İsveç parlamentosunda onaylanmasının ardından 1 Haziran’da yürürlüğe girecek.

Kaynak: A.A.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu