Haber

İtalya’dan AB’ye ‘Rusya’ uyarısı: Yaptırımlar enerjiyi kapsamamalı

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, sorular üzerine Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilime ve Rusya ile ilişkilere dair açıklamalarda bulundu.

“DİYALOG İÇİN TÜM OLASILIKLARI AÇIK TUTMAK GEREKİR”

Ukrayna’ya saldırı ihtimali karşısında NATO’nun birlik içinde olmasının önemini vurgulayan Draghi, “Şimdi diyalog için tüm olasılıkları açık tutmak gerekir. Amaç, herkesi aynı masa etrafında toplamak. Bunun gerçekleşmesi için mümkün olan her şeyi yapmalıyız.” dedi.

“YAPTIRIMLAR SINIRLI SAYIDA SEKTÖRE ODAKLANMALI”

Draghi, İtalya’nın diğer AB ülkelerinin tutumlarıyla tamamen uyum içinde olduğunu belirterek, “AB ile yaptırımları tartışıyoruz ve bakış açımızı belirttik. Yaptırımlar, mümkün olduğunca sınırlı sayıda sektöre odaklanmalı ve enerji sektörünü kapsamamalı.” ifadesini kullandı.

Rusya’ya yönelik yaptırımların önleyici değil ancak saldırının türü ile orantılı olması gerektiğini vurgulayan Draghi, dünkü gayri resmi AB Konseyinde de bu ilkeleri hatırlattığını kaydetti.

Draghi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisine telefon görüşmelerinde eğer İtalya’nın ihtiyacı varsa gaz tedarikini artırabileceğini de söylediğini aktardı.

RUSYA’YA GİTMESİ PLANLANIYOR

İtalya Başbakanı Draghi’nin, kısa süre içinde Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya gitmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu