Haber

Kaosun içinde bir ülke: Yunanistan

Yunanistan iç siyasetinde hareketli günler yaşanıyor. Ülkede erken seçim beklentileri varken, bir de geçen ay Yunanistan’ın üçüncü büyük partisi PASOK’un genel başkanı Nikos Androulakis’in telefonunun dinlendiği ortaya çıktı. Olayın yankıları hala devam ediyor. Başbakan Kiryakos Miçotakis erken seçimlere olabildiğince güçlü girmek istediğinden seçimleri ertelemek için çabalıyor.

İÇ SİYASETTE POLİTİK İSTİKRARSIZLIK

Yunanistan’daki mevcut politik durumu anlamak için Ağustos ayında yaşananlara değinmek gerekiyor. Yunanistan’ın en büyük üçüncü partisi ve ülkedeki muhalif partilerden PASOK’un genel başkanı Nikos Androulakis, geçen ay ülkenin istihbarat servisinin telefonlarını dinlediğini iddia etti. Miçotakis, söz konusu olayın siyasi açıdan kabul edilemez olduğunu belirtti ve dinlemenin “ulusal güvenlik meselesi olduğunu” söyledi.

Miçotakis, olaydan haberinin olmadığını belirtirken, istihbarat servisinin başındaki isim Panagiotis Kontoleon istifa etti. PASOK meclis üyelerinden Haris Kastanidis ise, giderilmesi gereken devasa bir soru işareti olduğunu kaydetti ve “Takip edilen başka politikacılar ve gazeteciler var mı” diye sordu.

Kaosun içinde bir ülke: Yunanistan - Resim : 1
Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Panagiotis Kontoleon telefon dinleme skandalı sonucu istifa etti. Fotoğraf: İHA

Ana muhalefetteki SYRIZA ise, Miçotakis’e söz konusu dinlemenin gerekçelerini açıklama çağrısı yaptı. SYRIZA Genel Başkanı Aleksis Çipras, Miçotakis’e “Ulusal güvenlik gerekçeleri nedir? Androulakis yabancı bir ajan mı?” sorularını yöneltti. Çipras, Miçotakis’e istifa etmesi gerektiğini söylerken erken seçim çağrısı yaptı. Ülkede 22-24 Ağustos günlerinde yapılan bir ankete göre, katılımcıların yüzde 58.3’ü dinleme skandalının hükümete duydukları güveni azalttığını belirtti. 

Yunanistan’da mevcut hükümetin görevi 2023 yazında sona erecek.

HÜKÜMET ERKEN SEÇİMDEN ÇEKİNİYOR

Yunanistan siyasetini yakından takip eden Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nden Doç. Dr. Zuhal Mert, Yunanistan’daki mevcut duruma ilişkin değerlendirmesinde, erken seçimin Yunanistan’da çok uzun zamandır tartışıldığını ama ne kadar erken olacağının belli olmadığını belirtti. Zuhal Mert, “Çünkü mevcut hükümetin seçimlerde çok oy alamayacağına dair söylemler var. Hükümete dair Yunan halkından çok şikayet mevcut. Diğer taraftan mevcut hükümet, kendisini çok erken bir seçime götürerek zayıflatmak da istemiyor” diye konuştu.

Yunanistan’da kendisini güçlü bulduğu bir zamanda seçimleri yapmak isteyen milliyetçi muhafazakar bir hükümet olduğuna işaret eden Mert, son dönemde iç politikada yaşanan dinleme skandalı gibi gerginliklerden ötürü hükümetin zor durumda olduğunu ve bu nedenle Miçotakis hükümetinin seçim konusunda aceleci davranmadığını kaydetti. Hükümetin ilk önce Ekim-Kasım aylarında erken seçim sürecini başlatma ve seçimi 2023’ün ilk aylarında yapma düşüncesine sahip olduğuna vurgu yapan Mert, şimdi seçim planının Haziran ayına kaydığının altını çizdi.

Mert, Miçotakis ve radikal sağın telefon dinlemelerini ulusal güvenlikle ilişkilendirerek, meşrulaştırmaya çalıştırdığını vurguladı. Ülkedeki bütün siyasi partilerin, özellikle sol kesimin, devletin insanları dinlemiş olmasını ve bunun başbakanın kontrolü altında yapılmasını Yunan siyaseti açısında bir diktatoryal eğilim olarak gördüğünü aktaran Mert, “O nedenle bu konunun açığa kavuşturulmasını istiyorlar” dedi.

Miçotakis’in içeride ekonomik krizler veya farklı sıkıntılar olduğunda gözleri dışarıya çevirmeye çalıştığını dile getiren Mert, sözlerine şöyle devam etti:

Özellikle bir tehdit varmış ve hükümet milli birliğe karşı bir savunma refleksi ile hareket ediyormuş gibi bir hava yaratmaya çalıştığı için Türkiye’yle yaşanan gerginlik girişimleri de bunula ilişkili. Yunanistan’da hükümet güç elde edebilmek adına Türkiye ile gerginliği teşvik ediyor. Hatta bunu Türkiye’deki seçimlerden önce gerçekleştirmek için ciddi bir çaba sarf ediyor. Türkiye’yi agresif bir ülke olarak gösterip, Batı’yı yanına alarak Türkiye’ye karşı bir şey koparmak istiyor. Miçotakis, seçimlerde bir başarı sağlanması halinde bunun üzerinden yürümeyi hesaplıyor olabilir. Bu da Miçotakis açısından kendi ikbali için yanlış adımlar atan bir siyasetçi imajı doğurabilir.

 TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA EN SON NE OLDU

Türkiye son günlerde yine komşu Yunanistan ile Ege Denizi’nde gerginlik yaşıyor. Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, 15 Ağustos-4 Eylül günlerinde görev uçuşundaki Türk jetlerini 14 ayrı olayda toplam 3 bin 372 saniye radar kilidi atarak taciz etti. Yunanistan son olarak 1 Eylül’de Rodos’un güneyinde “NATO Deniz Muhafızı Harekatı” görevi icra eden deniz karakol uçağına tacizde bulundu.

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu