Haber

‘Kasap’ öldü! Cosa Nostra lideri Toto Riina’nın son fedaisi Raffaele Ganci hayatını kaybetti

HABER GLOBAL – Toto Riina’nın son fedaisi olarak bilinen ‘Kasap’ lakaplı mafya üyesi Raffaele Ganci, tedavi gördüğü Milano’daki San Paolo hastanesinde hayatını kaybetti.

Palermo mafyasının önde gelen isimlerinden olan Raffaele Ganci, ciddi sağlık sorunları nedeniyle bir süredir tedavi görüyordu.

Casa Nostra’nın lideri Toto Riina’nın sağ kolu olan Ganci, 1982’de Boxeur lakaplı Toto Scaglione’yi öldürerek yerine geçmişti. Palermo’daki birçok bölgeyi kontrol eden Ganci, inşaat ve et ticareti sektörünü ele geçirmişti.

Ailesinin kasap dükkanından işlerini yürüten Ganci, 92 yılında yaşanan katliamların yanı sıra Polis Şef Yardımcısı Ninni Casara ile ajan Roberto Anticohia’yı katleden isimler arasında yer almıştı.

Raffaele Ganci kimdir?

Ganci, Riina’nın da üyesi olduğu Corleonesi klanına yakındı ve İkinci Mafya Savaşı’nda onların yanında saf tuttu.

1981 yılında rakipleri Stefano Bontade ve Salvatore Inzerillo’nun öldürülmesinden sorumlu tutuldu.

1982 yılında Casa Nostra’yı çökertmekle görevlendirilen Palermo Valisi General Carlo Alberto Dalla Chiesa’yı öldürdüğü gerekçesiyle ömür boyu hapis cezası aldı.

Riina, Ganci’nin patronu Salvatore Scaglione’yi öldürmesinin ardından ona Sicilya Mafya Komisyonu’na atadı.

Komisyon üyesi olan Ganci, 1992’de mafya karşıtı hakimler Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino’nun öldürülmesi emirini verdi.

Ganci’ye kasap denilmesininde ailesinin kasap dükkanı işletiyor olmasının önemli bir rolü vardı.

Gündüzleri kasap olarak çalışan Ganci, geceleri ise mafya için cinayet işliyordu. Öyle ki dükkan, mafya karşıtı yargıçlar Rocco Chinnici ile Giovanni Falcone’nin evlerine çok yakındı. İki yargıcın eşleri yemek yapmak için o kasaptan et satın alırken Ganci ise onların kocalarını öldürmek için plan yapıyordu.

5 yıllık firarin ardından Ganci, oğlu ve damadı Terrasini’de tutuklandı.

Oğlu Calogero Ganci, itirafçı olup babası aleyhine tanıklık etti ve 100’den fazla cinayeti itiraf etti. İtirafları arasında babası ve kardeşlerinin öldürdüğü yargıçlar, polis memurları ve bazı mafya üyeleri de vardı.

Baba Ganci ayrıca 10 farklı bombalı saldırı olayından da sorumlu tutuluyordu.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu