Haber

Kokpit camı çatlayan uçak acil iniş yaptı

Çatlak, kokpiti çevreleyen dört kat pencereden en dışta olanında ortaya çıktı.

Bir havacılık uzmanı olayın ciddi olmadığını ancak onarılmadığı takdirde “oldukça tehlikeli” olabileceğini söyledi. Uçakta bulunan hiç kimse yaralanmadı.

ANA’nın NH1182 sefer sayılı uçağı Hokkaido’daki Sapporo kentinden Japonya’nın ana adası Honshu’daki Toyama’ya uçuyordu.

Bir Boeing 737 olan uçak yerel saatle 12:10 sularında Sapporo’nun New Chitose havaalanına geri döndü. 

Japonya’nın en büyük havayolu şirketi ANA’nın bir yetkilisi, çatlağın uçak Hakodate üzerinden geçerken tespit edildiğini söyledi. Yetkili, “Çatlak, uçuşun kontrolünü veya basınçlandırmasını etkileyen bir şey değildi” dedi.

Uçak güvenli bir inişin gerçekleştirildiği havaalanına geri döndü

Havacılık uzmanı John Strickland çatlağın nedeninin henüz bilinmediğini belirterek, “Bu tür şeyler bazen olur, cama bir şey çarpmış olabilir, örneğin bir kuş, büyük bir dolu taşı, bu duyulmamış bir şey değil. Bazen aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan bir stres kırığı da olabilir. Ancak bu çok nadirdir” dedi. 

Tüm pencere değişecek

Havayolu şirketinin uçağın tamamen güvenli olduğundan emin olmak için sadece kırık katmanı değil, tüm pencereyi değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Şirket, “Bu biraz üçlü cam gibi, hepsinin sağlam olması gerekiyor. Böyle şeyler olur, ne sıklıkta olduğunu ölçmek mümkün değil, ancak tamir edilmezlerse oldukça tehlikeli olabilirler” açıklamasında bulundu. 

Uçakta 59 yolcu ve altı mürettebat bulunuyordu. Yolcular için alternatif uçuşlar ayarlandı.

Boeing’in bir haftada ikinci sorunu

BBC’nin haberine göre, bu, Boeing 737 model bir uçağın haftalar içinde karıştığı ikinci olay. Ancak Strickland, ANA uçağının Boeing’in 737 MAX 9 uçaklarından biri olmadığını, daha eski bir versiyon olduğunu bildirdi. 

Geçtiğimiz hafta Alaska Havayollarına ait bir uçağın kabin panelinin havadayken düşerek gövdesinin yan tarafında büyük bir delik açmasına neden olan bir patlamanın ardından ABD havacılık düzenleyicisi FAA tarafından tüm Boeing 737-9 uçakları yere indirildi.

177 yolcu ve mürettebat taşıyan uçak ABD’nin Oregon eyaletine acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.

Cuma günü FAA, Boeing 737 MAX 9 uçaklarının yere indirilmesini daha fazla güvenlik kontrolü için süresiz olarak uzattı ve Boeing’in kendi üzerindeki denetimini sıkılaştıracağını söyledi.

FAA, olaydaki uçakla aynı konfigürasyona sahip 171 uçağın “Amerikalı yolcuların güvenliği için” yerde kalması gerektiğini söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu