Haber

Korkunç bir dönüm noktasına geldik

Kritik açıklamayı, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths yaptı. 

Griffiths, açıklamasında, “Korkunç bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyoruz. Gazze halkı için son altı aylık savaş ölüm, yıkım ve şimdi de insan eliyle yaratılan utanç verici bir kıtlık beklentisi getirdi. Bu altı ay, 7 Ekim saldırılarının kalıcı dehşetinden etkilenen insanlar için keder ve eziyet dolu bir altı ay oldu. Bu savaş her geçen gün daha fazla sivilin canını alıyor. Devam ettiği her saniye, bu amansız çatışmanın derinden kararttığı bir geleceğin tohumlarını ekiyor. Benim ve diğer pek çok kişinin defalarca söylediği gibi, bu savaşın sona ermesi çok gecikti” ifadelerini kullandı. 

“İNSANLIĞA YAPILAN İHANET”

Griffiths, bu savaşın insanlığa yapılan bir ihanet olduğunu belirterek, “Hiç kimsenin güvende olmadığı ve gidecek güvenli bir yerin bulunmadığı Gazze’de daha fazla tırmanma ihtimaliyle karşı karşıyayız. Zaten kırılgan olan yardım operasyonu bombardımanlar, güvensizlik ve erişimin engellenmesi nedeniyle baltalanmaya devam ediyor. Bugün, kalbim öldürülen, yaralanan ya da rehin alınanların aileleriyle ve sevdiklerinin durumunu bilmemenin acısını yaşayanlarla birlikte. Altı aylık savaşın bir anma ve yas anı olması yeterli değildir; aynı zamanda insanlığa yapılan bu ihanetin hesabının sorulması için kolektif bir kararlılığı da teşvik etmelidir” ifadelerini kullandı.

GAZZE’DE CAN KAYBI 33 BİN 137

Filistin Sağlık Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada İsrail’in saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 33 bin 137’ye yükseldiğini duyurdu. Saldırılarda yaralananların sayısı ise 75 bin 815 olarak açıklandı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu