Haber

Meksika’da para karşılığında sahte Kovid-19 aşı sertifikası düzenlendiği iddia edildi


Para karşılığında gerçeğinden ayırt edilemeyen sahte Kovid-19 aşı sertifikası

Meksika’nın başkenti Mexico City’de sahte Covid-19 aşısı sertifikası hazırlayan şebekelerin bulunduğu bildirildi. Şehir merkezine çok yakın bir plazada faaliyet gösterdiği belirtilen şebekelerin, 3 bin 500 peso (yaklaşık 172 dolar) karşılığında 1-2 saat içinde hazırladıkları ve sahte belgeler için resmi makamlarda geçerli olduğuna dair garanti verdiği iddia edildi.

AŞI SEÇİMİ KİŞİYE BIRAKILIYOR

Sahte aşı belgesi alım işlemi sırasında müşterilerinden isim, soyadı ve doğum tarihi gibi kişisel bilgileri isteyen şebekeler, düzmece belgede yazılacak olan aşılama merkezi ve aşı markası seçimini müşterilerine bırakıyor.

ABD’YE YOLCULUK YAPACAK OLANLARDAN SAHTE BELGEYE YOĞUN TALEP

Mexico City’de düzenlenen bu sahte aşı belgelerine en çok ABD’ye yolculuk yapmak isteyen ancak geçerli aşılara sahip olmayanların ilgi gösterdiği bildirildi. ABD seyahat kısıtlamaları çerçevesinde, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylanmayan ancak Meksika’da uygulanan Cansino ve Sputnik V gibi aşılara sahip yolcuların ülkesine girişine izin vermiyor.

Meksika Ulusal Savunma Bakanlığı ise geçtiğimiz temmuz ayında yaptığı açıklamada, sahte Covid-19 aşısı sertifikası düzenleyen ve talep edenlerin 6 yıla kadar hapis cezası verileceğini açıklamıştı.

 

 

Kaynak: İHA

Source link

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu