Haber

Ne aşısı ne de ilacı olan o virüs Türkiye’nin kapısına dayandı

Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu (EODY), 2022 yılında, şu ana kadar ülke genelinde görülen Batı Nil Virüsü vakalarının 284 olduğunu duyurdu.

Batı Trakya’nın da içinde bulunduğu Doğu Makedonya-Trakya bölgesindeki toplam vaka sayısı ise yıl içinde 4 olarak açıklandı. Bunların 2’si Kavala’da 2’si ise Drama’da.

Rodop, İskeçe ve Evros’ta ise şu ana kadar vakaya rastlanmadı.

Yunanistan’da Batı Nil Virüsü nedeniyle 10’dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Uzmanlar, ‘culex’ türü sivrisineklerle bulaşan virüsün göçmen kuşlar, uçak ve gemilerle Türkiye’ye de taşınabileceği uyarısında bulundu.

Batı Nil Virüsü’ne karşı ne aşı ne de test bulunmuyor. Önlem olarak sinek kovucular ve uzun kollu giyinilmesi öneriliyor.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli, Batı Nil Virüsü’ne yakalanan kişilerin çoğunda belirti görülmediğini belirterek “İstanbul’da daha önce görülmüş vakalar var. Ana taşıyıcısı bir sivrisinek türü olan kuleks. Normalde virüs sivrisinekler ve kuşlar arasında görülüyor. İnsanların yüzde 80’inde belirti göstermiyor. Ancak yüzde 20 insanda yüksek ateş, kırıklık, halsizlik, kusma, baş ağrısı, vücutta döküntüler oluşuyor. 2-6 gün arasında değişen bir hastalık süresi var. Bu konuda yapılacak testler var. Antikor testi yapılabilir. Bulaşan kişilerin 150’de birinde ağır hastalıklar oluşuyor. Sinir sistemi tutulması oluşuyor. Sinir sistemi tutulumu daha çok çocuklarda ve 50 yaşın üzerinde görülüyor. Kronik alkol kullanımı, altta yatan başka hastalıklar, diyabet, hipertansiyon da riskli gruplar arasında. Kovid-19’dan hatırlayacağımız risk faktörleri, çocuk kısmı hariç, geçerli. Açık alandaki aktivitelerde ısırması daha kolay oluyor. Sivrisinek popülasyonunu azaltacak yöntemler var. Ama kişisel olarak sivrisineklere maruz kalmaktan kaçınmalıyız. Kapı ve pencerelerden girişlerini engelleyecek yöntemler kullanılmalı, sinek kovucuları kullanılmalı, uzun kollu giyinilmeli. Bu virüsün aşısı ve etkili bir antiviral ajan yok” demişti.

Der Spiegel dergisi, Robert Koch Enstitüsü’ne (RKI) dayandırdığı haberinde, ülkede Batı Nil Virüsü’ne yakalanan kişi sayısının 2021’e oranla 2 kat arttığını duyurdu.

RKI rakamlarına göre, ağustos sonu itibarıyla kaydedilen vaka sayısı 10’a çıktı. Bunlardan en az 8’i Almanya içinde virüse yakalandı.

Vakaların en az 4 eyalette görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Ülkede 2020 yılında toplam 30 vaka görülmüştü.

Kaynak: Diğer

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu