Haber

New York borsası, günü karışık seyirle tamamladı

New York borsası, karışık seyirle kapandı. 

Kapanışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,3 artışla 35.281,40 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yatay seyirle 4.464,05 puan olurken, Nasdaq endeksi yüzde 0,56 kayıpla 13.644,85 puana düştü.

ABD’de temmuz ayı üretici enflasyonu beklentilerin üzerinde gelirken, pay piyasalarında haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izlendi.

Ülkede Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), temmuzda aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 0,8 yükseldi. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE de temmuzda aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 2,4 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Analistler, beklenenden güçlü gelen üretici fiyatı verilerinin ülke ekonomisindeki yapışkan enflasyon endişelerini artırdığını belirtti.

Verilerin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadelesinde henüz zafer ilan etmeye hazır olmadığını hatırlattığını kaydeden analistler, temmuz ayı üretici enflasyonu raporunun başka bir faiz artırımını savunmak için Fed’e neden verdiğini ifade etti.

Öte yandan ABD’de Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi, ağustosta aylık bazda 0,4 puan azalışla 71,2’e gerilemesine karşın beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi ağustosta yüzde 3,3’e gerilerken, uzun vadeli enflasyon beklentisi yüzde 2,9 oldu.

 

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu